Dijital yetkinliğin oluşmasında dijital liderlerin rolü üzerine Mersin ilinde bir araştırma
A research on the role of digital leaders in the formation of digital competence in Mersin province
  1. Tez No: 774613
  2. Yazar: HURİYE TUĞBA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BAŞAR ÖZBOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dijital kavramı genellikle elektronik süreçleri ve araçları nitelemek adına kullanılmaktadır. Genel olarak bilinen algının dışında dijital sadece elektronik cihazlar yerine verilerin de elektronik bir şekilde işlenmesi ve gösterilmesi anlamını da taşımaktadır. Bu bakış açısından değerlendirildiğinde dijital kavramı genellikle sonsuz bir döngüde devam eden iki bileşenli verilerin anlamlandırılma sürecidir. Dijital bilgi döneminde, enformasyon bilgiyi ve bilgi de bilgeliği sağladığından verileri işleyerek enformasyona dönüştürmek, gerçekleştirilen en ana eylemlerin başında gelmektedir. Bilgi dönüşümün hızlandırıcısı ve tetikleyicisidir. Bahsi geçen bu süreçte yaşamı sürdürebilmenin farklı bir yolu ise dijital dönüşüme uyum sağlayabilmektir. Bu kapsamda dijital bilgi döneminde dijital dönüşüm, dijital eğitim, dijital toplum ve dijital yeterlilik kavramları oldukça önemlidir. Yapmış olduğumuz çalışmada dijital toplum ve dönüşüm temel konulardır. Ayrıca bu kavramların merkezinde ise daima insanların bulunduğu da bir gerçektir. Dijital bilgi döneminde oldukça önemli pozisyonlarda bulunan dijital liderler, küresel bir bakış açısına sahip, dijital okuryazarlığı bulunan, çeşitli yaş grupları ve kültürler ile çalışabilen katılımcı ve yeniliğe açık olan liderlerdir. Bu anlamda bu tez çalışması, dijital dönüşümün işletmeler açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulayarak iş akış süreçlerinde dijital yetkinliğe sahip dijital liderlerin işletmelerdeki etkisini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, Mersin ilinde teknoloji odaklı farklı işletmelerden 51 katılımcı ile görüşülmüştür. Karma araştırma desenine sahip olan bu tez çalışmasında nitel ve nicel veriler, eş zamanlı olarak hem çevrimiçi ortamda hem de yüz yüze olacak şekilde toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, Mersin ilindeki işletmelerin dijital dönüşümün farkında olduğu, dijital liderlerin bu süreçte dijital örgüt kültürü oluşturduğu ve dijital yetkinliğe sahip dijital neslin işletme bünyesine kazandırılmaya gayret edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of digital is often used to characterize electronic processes and tools. Apart from the generally known perception, digital also means the processing and display of data in an electronic way instead of just electronic devices. From this point of view, the concept of digital is usually the process of making sense of two-component data that continues in an endless cycle. In the digital information era, since information provides information and information provides wisdom, converting data into information by processing is one of the most important actions performed. Information is the accelerator and trigger of transformation. A different way to sustain life in this mentioned process is to adapt to digital transformation. In this context, the concepts of digital transformation, digital education, digital society and digital competence are very important in the digital information period. In the work we have done, digital society and transformation are the main issues. In addition, it is a fact that there are always people at the center of these concepts. Digital leaders, who occupy very important positions in the digital information era, are leaders who have a global perspective, have digital literacy, can work together with various age groups and cultures, are participatory and open to innovation. In this sense, this thesis aims to explore the impact of digital leaders with digital competence in workflow processes by emphasizing the critical importance of digital transformation for businesses. Within the scope of the thesis, 51 participants working in the different technology-based businesses were interviewed in Mersin province. In the thesis, which has a mixed research design, qualitative and quantitative data were collected simultaneously from both online platform and face-to-face. The obtained data were analyzed with SPSS 22.0. As a result of the analysis, it has been seen that businesses in Mersin are aware of digital transformation, digital leaders have created a digital organizational culture in this process, and the digital generation with digital competence has been tried to be integrate into the businesses.