Comparison of the effects of connective tissue massage and taping on pain, depression and quality of life in patients with fibromyalgia
Fibromiyalji hastalarında konnektif doku masajı ve bantlamanın ağrı, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 774630
- Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma fibromiyalji hastalarında, konnektif doku masajı ve bantlamanın ağrı, depresyon ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla 34 fibromiyalji teşhisi almış hasta (yaş ort: 34.41±7.74 yıl, E/K=10/24) ile yapılmıştır. Çalışmamızda tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddetini belirlemek için VAS ve McGill Ağrı Ölçeği, Depresyon durumunu değerlendirmek için Beck'in Depresyon Ölçeği, fibromiyalji hastalarının disabilite ve yaşam kalitelerini tespit etmek için Fibromiyalji Etki Anketi ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. İstatistikksel analiz SPPS 21.0 versiyonu ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 34 fibromyalgia patients (mean age: 34.41±7.74 years, M/F=10/24 years) to evaluate the effects of connective tissue massage and taping on pain, depression and quality of life. In our study, VAS and McGill Pain Scale were used to determine the severity of pain before and after the treatment, Beck's Depression Scale was used to evaluate the depression status, Fibromyalgia Impact Questionnaire and SF-36 Quality of Life Scale were used to determine the disability and quality of life of fibromyalgia patients. Statistical analysis was performed with SPPS version 21.0.