The role of IL1-β gene polymorphism (rs1146327) in non-small cell lung cancer
Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde IL1-β gen polimorfizmi rs1143627'nin rolünü incelemektir
- Tez No: 774631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM SEDA GÜLEÇ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yazılı araştırmanın amacı, küçük hücreli dışı akciğer kanserinde IL1-β gen polimorfizmi rs1143627'nin rolünü incelemektir. KHDAK'nin etiyolojisi ve patolojik mekanizmaları bilinmemekle birlikte, çok yönlü ve karmaşık bir hastalık olmasına rağmen, gelişiminde yaş ve kalıtsal faktörlerin rolü olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte sigara kullanımı, yaş, aile öyküsü ve genetik değişkenler KHDAK ile en çok ilgili ilişkilendirilen etkenlerdir. rs1143627 polimorfizmini KHDAK olan hastalarda ve karşılaştırma gruplarında gerçek zamanlı PCR kullanarak test ettik ve bu hasta grubu ile karşılaştırma grupları arasındaki bulgularda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulamadık. Verilerimiz, hastaların homozigot doğal tip (GG), heterozigot (GA) ve homozigot mutant tip (AA) oranlarının sırasıyla yüzde 33,3, yüzde 43,8 ve yüzde 22,9 olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, karşılaştırmalı grupta homozigot doğal tip (GG), heterozigot (GA) ve homozigot mutant tip (AA) yüzdeleri sırasıyla yüzde 16.7, yüzde 59.5 ve yüzde 23,8'dir. Bulgularımıza göre, homozigot mutant tip (AA) oranı kontrollerde hastalara göre daha yüksekti, ancak fark anlamlı değildi (p-değeri = 0.091). Homozigot tip (GG) oranı da kontrollerde hastalardan daha yüksekti ve p değeri 0.951 idi ve bu anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
The goal of this written research is to study the role of IL1-β gene SNP rs1146327 in non-small cell lung cancer (NSCLC). Although the etiology and compulsive mechanisms of NSCLC are unknown, and it is a multifaceted and complex illness, age and inherited factors are supposed to have a part in its growth. Nonetheless, smoking, age, family history, and genetic variables are the most commonly cited factors related with NSCLC. We tested the rs1146327 polymorphism in patients with NSCLC and comparison groups using real-time PCR, and found no statistically big differences in findings between the two groups of affected and control groups. Our data show that the patients' dominant form (GG), heterozygote (GA), and recessive form (AA) rates are 33.3 percent, 43.8 percent, and 22.9 percent, respectively. However, the dominant form (GG), heterozygote (GA), and recessive form (AA) percentages in the comparative group are 16.7 percent, 59.5 percent, and 23.8 percent, respectively. According to our findings, the homozygote mutant type (AA) ratio was larger in controls than in affected persons, despite the change was not significant (p-value = 0.091). The homozygote wild type (GG) ratio was also greater in controls than in patients, with a p-value of 0.951, which was not major.