Meyan kökünün sıçanlarda idrar söktürücü ve laksatif etkilerini araştırmaya yönelik deneysel çalışma
Experimental study on investigation of urinary and laxative effects of radix liquiritaes in rats
  1. Tez No: 774759
  2. Yazar: SALİHA SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL GÖÇMEN, DOÇ. DR. HACER SİNEM BÜYÜKNACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Meyan kökü (Radix Liquiritae), halk arasında, idrar arttırıcı, karaciğer koruyucu ve laksatif olarak kullanılır. Bu çalışmada geleneksel yöntemlerle hazırlanmış meyan kökü şerbetinin gerçekte diüretik ve laksatif etkilerinin olup olmadığı deneysel yöntemlerle sıçanlar üzerinde araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla her iki cinsten wistar albino sıçanlar her grupta 10 ar sıçan olmak üzere 2 grup birer hayvan olarak metabolik kafeslerde 7 günlük bir protokol süresince tutulmuştur. 1. gruba (kontrol grubu) sadece çeşme suyu verilmiştir; 2. gruba (meyan grubu) ise meyan kökü şerbeti verilmiştir. Her bir sıçanın aldığı sıvı ve çıkardığı idrar miktarları günlük takip edilmiştir. Bu protokolün sonunda hayvanlar izole mesane ve ileum doku çalışmaları için anestezi altında öldürülmüştür. Kan ve karaciğer doku örnekleri alınmıştır. Her gün alınan idrarda protein pH, glukoz ve özgül ağırlık bakılmıştır. İzole mesane ve ileum dokularının Krebs solüsyonu içinde kasılma aktiviteleri izometrik transduserler ile bir data veri toplama sistemi aracılığıyla bilgisayara aktarılmıştır. Meyan şerbeti bir diüretik etkiye neden olmamıştır. İdrar glukozu, proteini, pH ve özgül ağırlığı anlamlı olarak etkilememiştir. Kreatinin normal sınırlarda olup meyan kökü şerbeti karaciğerde patolojik değişikliklere neden olmuş, ALT VE AST'yi yükseltmiştir. Meyan kökü şerbeti izole mesane nörojenik kasılmalarını belirgin olarak arttırmıştır. İzole ileum dokularının spontan kasılma aktivitesi üzerinde meyan kökü şerbeti anlamlı bir etki oluşturmamıştır. Sonuç olarak bu çalışmada meyan şerbeti sıçanlarda herhangi bir diüretik etkiye neden olmamıştır, böbrek fonksiyonlarını etkilememiştir. Ancak karaciğer dokusunda belirgin patolojik değişikliklere neden olmuştur. ALT VE AST'yi yükseltmiştir. Meyan kökü şerbetinin laksatif etkisi için izole kolon dokularında ve mesanedeki belirgin nörojenik kasılmaların artışı için daha ileri çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
Licorice root (Radix Liquiritae) is popularly used as a diuretic, liver protector and laxative. In this study, it was aimed to investigate whether licorice syrup prepared by traditional methods actually had diuretic and laxative effects on rats with experimental methods. For this purpose, wistar albino rats of both sexes were kept in metabolic cages as 2 groups, 10 rats in each group, and as one animal for a 7-day protocol. 1. Only tap water was given to the group (control group); The second group (Licorice group) was given licorice sherbet. The fluid intake and urine output of each rat were followed daily. At the end of this protocol, the animals were sacrificed under anesthesia for isolated bladder and ileum tissue studies. Blood and liver tissue samples were taken. Protein, pH, glucose and specific gravity were measured in the urine taken every day. Contractile activities of isolated bladder and ileum tissues in Krebs solution were transferred to the computer by means of a data acquisition system with isometric transducers. Licorice sorbet did not cause a diuretic effect. Urine glucose, protein, pH and specific gravity were not significantly affected creatinine was within normal limits, licorice syrup caused pathological changes in the liver and increased ALT and AST. Licorice sherbet significantly increased isolated bladder neurogenic contractions. Licorice syrup did not have a significant effect on the spontaneous contractile activity of isolated ileum tissues. In conclusion, in this study, licorice sorbet did not cause any uretic effect in rats and did not affect kidney functions. However, it caused significant pathological changes in liver tissue. It increased ALT and AST. For the laxative effect of licorice syrup, further studies are needed to increase the pronounced neurogenic contractions in isolated colon tissues and bladder.