Uzaktan eğitim uygulamalarına ilişkin beden eğitimi öğretmenleri'nin görüşlerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi. (Afyonkarahisar örneklemi )
The examination of physical education teachers' views on distance education practices according to some variables. (Afyonkarahisar sample)
  1. Tez No: 880597
  2. Yazar: VAROL BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BİŞĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada; uzaktan eğitim uygulamalarına yönelik beden eğitimi öğretmenlerinin görüşlerini bazı değişkenlere göre (cinsiyet, kıdem, eğitim durumu vb.) incelenmesi amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda oluşturulan anket formu; 2021-2022 eğitim öğreitm yılında Afyonkarahisar merkez ve merkeze bağlı yerleşim yerlerinde görev yapan araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden 132 beden eğitimi öğretmenine uygulanmıştır.Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; Araştırmaya atılan öğretmenlerin tamamına yakını (%93,2) uzaktan eğitimin beden eğitimi dersleri için uygun olmadığı görüşünde oldukları belirlenmiştir. Uzakatn eğitimin teknik boyutuna ilişkin öğretmenler olumlu görüşler içerisinde olup, öğrenme süreci ile iglili olumsuz görüşlere sahiptirler. Öğretmenlerin araştırmada ele alınan değişkenlerden; cinsiyetlerine, mesleki kıdemlerine, görev yaptıkları okul trüne, okullarının merkezde veya kırsalda olmasına, üniversite mezuniyet alanlarına, öğrenim durumlarına, pandemi öncesi çevrimiçi eğitim tecrübelerine göre istatistiksle açıdan farklılık göstermediği, Milli eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitimle ilgili eğitim ve seminerlere katılma durumlarına, uzaktan eğitimin beden eğitimi dersleri için uygun olup olmadığı görüşüne ve uzaktan eğitim sürecini etkileyen motivasyon unsurlarına göre fakrlılık gösterdiği belirlenmiştir. durulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study; the opinions of physical education teachers regarding distance education applications according to some variables (gender, seniority, educational status, etc.), which are intended to be examined. The questionnaire form created for the purpose was applied to 132 physical education teachers who volunteered to participate in the study who worked in the Afyonkarahisar center and the settlements connected to the center in the 2021-2022 academic year.The data obtained were analyzed in a computer environment using the SPSS 22.0 statistical program. As a result of the research, it was determined that almost all of the teachers (93.2%) who were included in the study felt that distance education was not suitable for physical education classes. Teachers have positive opinions about the technical aspect of distance education and have negative opinions about the learning process. One of the variables considered in the study of teachers; the basis of their gender, professional seniority, their task trune school, the school in the center of or in the countryside, to be the areas of college graduation education to their status prior to the pandemic does not differ according to the experience of online teaching in terms istatistiks with the Ministry of education by distance education-related training and seminars to participate in their status, whether or not it is appropriate for distance education distance education physical education classes opinion and according to the motivational factors that affect the process of fakrlilik showed.