Physiological basis of trypophobia
Tripofobinin fizyolojik temelleri
- Tez No: 774823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Davranışsal bağışıklık sistemi bulaşıcılık hastalık tehdidine karşı doğal seçilim sürecinde evrildiği varsayılan bir tür motivasyonel sistemdir. Davranışsal bağışıklık sisteminin algısal ve tepkisel olmak üzere yapısal olarak iki temel bileşeninin olduğu düşünülmektedir. Çalışmalar davranışsal bağışıklık sisteminin tepkisel bileşeninin özellikle tiksinme ile ilişkili süreçlerle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Son dönemde yürütülen bir derleme çalışmasında tiksinmenin bulaşmaya bağlı ve yaralanmaya bağlı tiksinme olarak fizyolojik düzlemde birbirinden farklılaşan iki türünün olduğuna işaret edilmiştir. Öte yandan, yürütülen çalışmalar tripofobisi olan bireylerintripofobik uyaran olarak adlandırılan küçük objelerin oluşturduğu kümelere karşı aşırı düzeyde tiksinme deneyimledikleri göstermektedir. Literatürde, tripofobik uyaranlar deri ile ilişkili olanlar ve deri ile ilişkili olmayanlar olarak iki alt kategoride incelenmektedir. Buradan hareketle, bu tez çalışmasının iki amacı bulunmaktadır. İlki,tripofobik hassasiyetin ve tripofobik uyaran türününfizyolojik süreçler üzerindeki etkisiniincelemektir. İkincisi, tripofobik ve sağlıklı katılımcılar arasındaki farklılaşma seviyesinin kullanılan tripofobik uyaran türüne bağlı olarak ne ölçüde değiştiğini araştırmaktır.Yürütülen analizler sonucunda, tripofobik bireylerin sağlıklı bireylerden ölçülen fizyolojik süreçler bağlamında birbirinden farklılaşmadığı bulunmuştur. Buna ek olarak, bulgular bu sonucun tripofobik uyaran türüne bağlı olarak da değişmediğini göstermektedir. Öte yandan, analiz sonuçları, genel olarak, deri uyaranına maruz kalan katılımcılarda elektrodermal aktivitenin deri ile ilişki olmayan uyarana maruz kalan katılımcılara kıyasla daha yüksek düzeyde arttığını göstermektedir. Elde edilen bu bulguların implikasyonları tartışmabölümünde detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The behavioral immune system (BIS) is a type of motivational system that is assumed to have evolved throughout natural selection process against the threat of infectious disease. It is believed that BIS has two basic structural components, perceptual and response. The response component of the BIS is specifically linked to processes associated with disgust.It was pointed out that there are two types of disgust known as contamination disgust and mutilation disgust that differ from each other on the physiological level. On the other hand, studies have shown that individuals with trypophobia experience disgust at extreme levels to clusters of small objects which are known as trypophobic stimuli. Following this, this thesis had two aims. The first was to examine the effect of trypophobia sensitivity and trypophobic stimulus category on physiological processes. The second was to investigatewhether differentiation between trypophobic and healthy participants at the physiological level during trypophobic stimulation varies depending on the type of trypophobic stimulus used. Results suggested that trypophobic individuals did not differ from healthy individuals during trypophobic stimulation on the basis of recorded physiological processes. In addition, findings showed that groups did not differ depending on category of trypophobic stimulus used to achieve trypophobic stimulation. On the other hand, the results of the analysis revealed that, in general, EDA increased more substantially for participants who were exposed to skin-relevant stimuli compared to those who were exposed to non-skin-relevant stimuli. We discussed the implications of these findings in the discussion section.