Ekim normu ile sıra arası mesafelerin çayır üçgülü (Trifolium pratense)'nde verim ve diğer bazı özelliklere etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 77484
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT OKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET EKİM NORMU İLE SIRA ARASI MESAFELERİN ÇAYIR ÜÇGÜLÜ (Trifolium pratense)' nde VERİM VE DİĞER BAZI ÖZELLİKLERE ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ERMİŞ, Yusuf Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ferit OKUYUCU Mayıs 1998, 35 Sayfa Bu çalışma, Bornova / İzmir ekolojik koşullarında 1995-1996 kış yetiştirme periyodunda, farklı ekim normu ve farklı sıra arası uzaklıkların çayır üçgülünde verim ve diğer baza verim komponentlerine etkisi belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Üç farklı ekim normu (1 kg/da, 2 kg/da, 3 kg/da) ve iki değişik sıra arası (20 cm. 40 cm) mesafe denemenin faktörlerini oluşturmuştur. Elde edilen verilere göre; en yüksek tohum verimi 40 cm. sıra arası ve 2 kg/da ekim normunda gözlenmiştir. Yeşil ot verimi için çayır üçgülünün 20 cm. sıra aralığında ve 2kg/da ekim normunda yetiştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF DIFFERENT ROW SPACING AND SEED RATES ON THE YIELD COMPONENTS OF RED CLOVER (Trifolium pratense) ERMİŞ, Yusuf Msc in Field Crops Department Supervisor : Prof. Dr. Ferit OKUYUCU May 1998, 35 pages This study was conducted to determine the effect of different row spacing and seed rates on the yield and some other yield components of red clover under Bornova/İZMİR ecological contidions during winter growing period of 1995-1996. Two different row spacings (20 cm., 40 cm.) and three different seed rates (1 kg/da, 2 kg/da, 3 kg/da) were the factors tested in the experiment. According to the data obtained; the highest seed yield were recorded in 40 cm. row spacing and 2 kg/da seed rates. 20 cm row spacing and 2 kg/da seed rates can be suggested in red clover for high green harbage production. XI