Marina kullanıcılarının emniyet & sağlık algılarının analizi: Marmaris örneği
Analysis of safety & health perceptions of marina users: The case of Marmaris
- Tez No: 774909
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Turizm, İşletme, Marine, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Marinalar kıyı ve deniz turizminde tedarikçi ve lojistik bağlamda yat, kurvaziyer ve tenezzül tekneleri gibi deniz turizminin mobil unsurlarına varoluşsal bir destek sağlayan, sektörün çok önemli bir işleve sahip unsurlarıdır. Bu işlevini iki temel kapsamda yerine getirmekte olan marinalar, turizm sektörünün gereklerini yerine getirirken, aynı zamanda tözünün doğası gereği denizcilik ile ilgili iş ve işlemleri de yerine getirmektedir. Denizcilik sektörünün çevreye ve kişilere yönelik tehlikelere açık olması ve bu tehlikelerin birçok sektörden nicelik olarak daha fazla olması, turizm ile denizciliğin buluştuğu marinaların da aynı risk faktörlerini taşıması anlamına gelmektedir. Bu risk faktörleri emniyet & sağlık, çevre kirliliği ve güvenlik riskleri olarak özetlenebilir. Bu tehlikeleri belirlenen boyutlarda en aza indirmek için marinalarda çeşitli kural, standart ve pratikler geliştirilmiştir. Bu araştırmanın konusu Marmaris'teki marina kullanıcılarının emniyet & sağlık algılarını hedef almaktadır. Bu nedenle Marmaris Liman sahası içindeki özel ve kamu sektörlerine ait 5 farklı marina kullanıcısından alınan 387 form SPSS programında analiz edilmiştir. SPSS programında betimleyici istatistikler belirlenmiş, boyutları tespit etmek amacıyla açıklayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Anlamlılığı analiz etmek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Analizler sonucunda marina kullanıcılarının emniyet & sağlık algılarının boyutları ile literatürdeki boyutların farklı olduğu tespit edilmiştir. Erkek marina kullanıcıları ile kadın marina kullanıcılarının emniyete yönelik personel tutumu hariç tüm boyutlarda, özel tekne ve ticari teknelerin emniyet & sağlık gerçekliğini çeşitli boyutlarda farklı algıladıkları tespit edilmiştir. Ayrıca genç nesil ile yaşlı nesil de gerçekliği farklı algılamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Marinas have a significant function in the sector by providing an existential support to the mobile elements of marine tourism such as yachts, cruise and pleasure boats in terms of suppliers and logistics in coastal and marine tourism. Carrying out this function in two basic contexts, marinas fulfill the requirements of the tourism sector, while at the same time fulfilling maritime affairs and transactions due to the nature of themselves. The fact that the maritime industry is open to dangers to the environment and people and that these dangers are higher in quantity than many other sectors means that marinas where tourism and maritime meet also have the same risk factors. These risk factors can be summarized as safety & health, environmental pollution and security risks. Various rules, standards and practices have been developed in marinas to minimize these hazards in the determined dimensions. The subject of this research is the safety & health perceptions of marina users in Marmaris. For this reason, 387 data collection forms were analyzed in the SPSS program. Descriptive statistics were determined in the SPSS program, and explanatory factor analysis was applied to determine the dimensions. In order to analyze the significance, independent sample t-test was and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. As a result of the analysis, it was determined that the dimensions of the safety & health perceptions of the marina users and the dimensions in the literature were different. From T-Test It has also been determined that male marina users and female marina users perceive the reality differently except in the dimension of marine personnel attitude through the safety. Private boats and commercial boats also perceive the reality of Safety & Health differently in all dimensions. In addition, the younger generation and the older generation perceive reality differently as per ANOVA.