Postmodern tüketim ve din: Kendilerini dindar olarak tanımlayan kadın tüketiciler üzerine bir inceleme
Postmodern consumption and religion: A review on religious and female consumers
- Tez No: 774959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL KARANİ ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüz Postmodern çağı, tüketim kültürünün yaşam felsefesini insanlığa sunan, yeni bir ideolojinin hakim olduğu, bireylerin tükettikleri üzerinden var oluş temsiliyeti sergilediği göstergeler çağıdır. Bu çağın düşünce sistemi, din ve değerlerine bağlı dindar bireyleri de etkilemiş ve tercihlerinin yönünü tüketim odaklı olarak değiştirme noktasına getirmiştir. Araştırmamızda bu konuya/probleme temas ederek tüketim kültürünün dindar kadınların tüketim davranışı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma modeli olarak derinlemesine mülakat tekniği uygulanmıştır. Katılımcılarımızla yaptığımız mülakat sonucunda literatür araştırmamızı destekleyici bulgulara erişilmiştir. Tüketim kavramının dini değerler ve argümanlarla çeliştiğini ve katılımcılarımızın günlük yaşantısında bu çelişkinin belirgin düzeyde açığa çıktığı gözlemlenmiştir. Özellikle ihtiyaç dışı tüketimin, hazların ön planda olduğu bu çağda bireyin manevi değerlerini korumakta zorlandığı ve tüketim kültürünün değerlerini benimseyerek inancından, dini yaşantısından ödün verdiği bulgularımızdan yola çıkarak ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's Postmodern era is the era of signs that present the philosophy of life of consumption culture to humanity, in which a new ideology is dominant, and in which individuals represent the existence through what they consume. The mentality of this age has also affected religious individuals who adhere to their religious values and attitudes, and brought them to the point of changing the outcome of their preferences as consumption-oriented. In our research, we examined the effect of consumption culture on religious women by touching on this issue/problem. As a research model, we applied the in-depth interview. It has been observed that the concept of consumption contradicts religious values and arguments, and this contradiction is evident in the daily life of the participants. Based on our findings, we can state that especially in this age/era where non-necessary consumption and pleasures are at the forefront, the individual has difficulty in protecting his spiritual values and compromising her belief and religious life by adopting the values of the consumption culture.