Karaburun-Küçükbahçe (Karaburun Yarımadası, İzmir, Türkiye) kıyılarının deniz florası
Marine flora of between Karaburun- Küçükbahçe (Karaburun Peninsula, İzmir, Türkiye)
- Tez No: 77496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AYSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
IV ÖZET KARABURUN-KÜÇÛKB AHÇE (KARABURUN YARIMADASI, İZMİR, TÜRKİYE) KIYILARININ DENİZ FLORASI ARTUK, Ayçin Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi; Doç. Dr. Veysel AYSEL Ağustos 1998, 301 sayfa Bu tezde, Ege Denizi'nin Karaburun-Küçükbahçe (Karaburun Yarımadası, İzmir, Türkiye) arasında üst infralitoral bölgede yayılış gösteren Cyanophyceae, Rhodophyceae, Fucophyceae, Chlorophyceae ve Angiospermae sınıflarına ait taksonların taksonomisi çalışılmıştır. Örnekler, üst infralittoral zon taranarak toplanmıştır. Toplanan örnekler kendi suyunda %4'lük formaldehitli kavanozlar içinde sabitlenerek, sulu stok ve herbaryumları yapılmıştır. Örneklerin tayinleri, kesit alınarak ve direkt lam lamel arasına konarak yapılmıştır. Bazı takson tayinlerinde (Rhodomelaceae ve Corallinaceae üyeleri gibi) %10'luk HC1 kullanılmıştır. Zor gözlenen alglerin fotoğafları mikrofotografi tekniğine uygun olarak çekilmiştir.ÖZET (Devam) Bu çalışmada Cyanophyceae'den (15 takson; Symploca codüformis Giaccone yeni kayıt), Rhodophyceae'den (107 takson; Polysiphonia purpurea (C. Ag.) J. Ag. yeni kayıt), Fucophyceae'den (63 takson), Chlorophyceae'den (47 takson) ve Angiospermae (beş takson) olmak üzere toplam 237 takson tayin edilmiştir. Anahtar kelimeler Takson, algler, flora, Türkiye
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MARINE FLORA OF BETWEEN KARABURUN-KÜÇÜKBAHÇE (KARABURUN PENINSULA^ZMİR, TÜRKİYE) ARTUK, Ayçin Supervisor, Assoc. Prof. Dr. Veysel AYSEL In this thesis, the taxonomy of the taxa belonging the classis Cyanophyceae, Rhodophyceae, Fucophyceae, Chlorophyceae and Angiospermae distributed in the upper infialittoral zone between Karaburun-Kûçükbahçe (Karaburun Peninsula, Izmir, Türkiye) has been investigated. Samples were collected in the upper infralittoral zone. They were fixed with 4 % formalin solution in jars and their herbariums were prepared. Taxa were put between slide and lamel or cross-section, then were identified. In identification of some taxa, 10 % HC1 (Rhodomelaceae and Corallinaceae) were used. Photographs of difficulty showed algae were taken using microphotography.ABSTRACT (Cont) 237 taxa belonging to Cyanophyceae (15 taxa; Symploca codiiformis Giaccone newly record), Rhodophyceae (107 taxa; Polysiphonia purpurea (C. Ag.) J. Ag. newly record), Fucophyceae (63 taxa), Chlorophyceae (47 taxon) and Angiospermae (five taxa) have been identified in this study. Key Words : Taxon, algae, flora, Türkiye