Okul öncesi öğretmenlerinin çevre okuryazarlığına ilişkin yeterliliklerinin incelenmesi
Investigation of pre-school teachers' competencies on environmental literacy
  1. Tez No: 774963
  2. Yazar: NESRİN ALINMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin çevre okuryazarlığına ilişkin yeterliliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Artvin merkez ve ilçelerinde görev yapan okul öncesi öğretmenleri ile karma yöntem kullanılarak uygulanmıştır. Karma yöntemlerden açımlayıcı (açıklayıcı) sıralı desen tercih edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin çevre okuryazarlığı konusunda yeterliliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmanın nicel bölümünde Artvin ilinde görev yapan 106 okul öncesi öğretmeni örnekleme dâhil edilmiştir. Nitel bölümde ise toplam 15 okul öncesi öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde, çevreye yönelik duyuşsal eğilimler ölçeği, çevre davranış ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu olmak üzere 3 bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler, SPSS 22 programı ile çözümlenmiştir. Uygulama verileri ilk olarak betimsel istatistiklere daha sonra ise çıkarımsal istatistiklere tabi tutulmuştur. Uygulama sonuçlarının normal dağılım göstermesi nedeniyle iki kategorili değişkenler için bağımsız örneklemler t testi, ikiden fazla kategorili değişkenler için ise tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın ana problemi doğrultusunda okul öncesi öğretmenlerinin çevreye yönelik duyuşsal eğilimler sonuçlarının genel ortalamasının 3,95 olduğu, en düşük verilen görüşün 1,75 düzeyinde olduğu ve en yüksek belirtilen görüşün ise 4,63 olduğu belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin çevre davranış ölçeğine verdikleri yanıtların genel ortalamasının 3,50 olduğu, en düşük verilen görüşün 1,78 düzeyinde olduğu ve en yüksek belirtilen görüşün ise 4,69 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the environmental literacy competencies of preschool teachers. The research was applied using mixed method with preschool teachers working in Artvin province and its districts in the 2021-2022 academic years. Among the mixed methods, explanatory sequential pattern was preferred. It is aimed to determine the qualifications of preschool teachers on environmental literacy. In the quantitative part of the study, 106 preschool teachers working in Artvin were included in the sample. In the qualitative part, semi-structured interviews were conducted with a total of 15 preschool teachers. In order to obtain the data, a questionnaire consisting of 3 parts was used: the scale of affective tendencies towards the environment, the scale of environmental behavior and the personal information form prepared by the researcher. The data obtained in this study were analyzed with the SPSS 22 program. The application data were first subjected to descriptive statistics and then to inferential statistics. Since the application results showed normal distribution, independent samples t-test was used for two-category variables and one-way ANOVA test was used for variables with more than two categories. In line with the main problem of the research, it was determined that the general average of the results of the affective tendencies of the preschool teachers towards the environment was 3,95; In addition, it was determined that the lowest given opinion was 1,75 and the highest stated opinion was 4,63. It was determined that the general average of the answers given by the preschool teachers to the environmental behavior scale was 3,50, the lowest opinion was 1,78 and the highest stated opinion was 4,69.