İzmir (Narlıdere, Karşıyaka ve Buca İlçelerinin) atmosferinde dağılım takviminin belirlenmesi
Determination of pollen distribution of calendar in the atmosphere of İzmir (Narlıdere, Karşıyaka and Buca counties)
  1. Tez No: 77499
  2. Yazar: AYKUT GÜVENSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
IV ÖZET İzmir (Narlıdere, Karşıyaka, Buca İlçelerinin) Atmosferinde Polen Dağılım Takviminin Belirlenmesi GÜVENSEN, Aykut Doktora Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Münir ÖZTÜRK Mart 1998, 193 sayfa Bu araştırma, İzmir iline bağlı Buca, Karşıyaka ve Narlıdere ilçelerinde 2 Kasım 1996 ve 25 Ekim 1997 tarihleri arasında gravimetrik yöntem kullanılarak gerçekleştirilen bir aeropalinolojik çalışmadır. Bu amaçla sözü edilen ilçe merkezlerine biri yerden 1.60 cm'e diğeri ise yaklaşık 20 m yükseklikteki binaların çatısına Durham Aracı yerleştirilerek preparatlar haftalık olarak değiştirilmiştir. Bir yıllık sürede toplam 76 taksona ait polen saptanmıştır. Bunlardan 31 tanesi odunsu bitkilere, 45 tanesi ise otsu bitkilere aittir. Odunsu bitkiler arasında atmosferdeki polen yoğunluğu en fazla olan 4 takson; sırasıyla Pinus, Cupressaceae/Taxaceae, Quercus ve Oleaceae iken otsu polenler arasında çok yaygın görülen 3 takson ise Gramineae, Plantago ve Chenopodiaceae/ Amaranthaceae' dır. Ayrıca, bu çalışmada bitkilerin tozlaşma zamanlan ile meteorolojik veriler arasında ilişki kurularak polen takvimleri hazırlanmıştır. Elde edilen sonuçlar polene bağlı alerjik hastalıkların tanı ve tedavisinde çok yararlı olacaktır. Anahtar sözcükler ; Polen Takvimi, Alerjen Polen, İzmir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF POLLEN DISTRIBUTION CALENDAR IN THE ATMOSPHERE OF İZMİR (NARLIDERE, KARŞIYAKA AND BUCA COUNTIES) GÜVENSEN, Aykut Ph.D. Thesis Biology Department Advisor : Prof. Dr. Münir ÖZTÜRK March 1998, 193 pages This investigation is an aeropalynological study undertaken during November 2, 1996 and October 25, 1997 in the counties of Buca, Karşıyaka and Narlıdere affliated to the state of İzmir. Six Durham apparatuses were sited at a height of 1.60 cm and approximately 20 m (roof of houses) from the ground in the centre of these counties. Slides were changed on weekly basis. During one year pollens of 76 taxa were determined. Out of these 31 belong to woody plants and 45 to herbaceous ones. Among the former, 4 taxa with highest pollen concentration are Pinus, Cupressaceae/Taxaceae, Quercus and Oleaceae; whereas three taxa with highest concentration from the later are Gramineae, Plantago and Chenopodiaceae / Amaranthaceae. An attempt has been made to correlate pollination time and meteorological factors for the preparation of pollen calendar. These results will prove helpful in the determination and treatment of pollen borne allergic diseases. Key words : Pollen Calendar, Allergenic Pollen, İzmir.