İlkokul beşinci sınıf yabancı dil öğretiminde ev ödevi olarak verilen alıştırmaların öğrencilerin erişisine etkisi
  1. Tez No: 7751
  2. Yazar: MELEK DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZEK Bu araştırma ilkokul beşinci sınıf yabancı dil öğretiminde ev ödevi olarak verilen alıştırmaların öğrencilerin erişi- sine etkisini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 56 ilkokul beşinci sınıf öğrencisinin oluşturduğu iki grup üzerinde yapılmıştır. Uygulamaya baş lanmadan önce öğrencilerin“Türkçe Dil Yeteneği”ve“İngi lizce Bilişsel Giriş Davranışları”açısından denkliği sağ lanmıştır. Gruplara denel işlemden önce araştırmacı tara fından geliştirilen İngilizce Testi ön test olarak verilmiş tir. Uygulama süresince deney grubunda ünitelerdeki hedefle ri destekleyici alıştırmalar ev ödevi olarak işe koşulmuş, kontrol grubunda ise bu etkinliklere yer verilmemiştir. Ünitelerin öğretimi tamamlandıktan sonra araştırmanın başın da verilen İngilizce Testi son test olarak gruplara tekrar verilmiştir. Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar şunlar ol muştur: 1- Ev ödevi olarak alıştırma verilen grubun toplam (bilgi ve kavrama) erişi puanları ortalaması, ev ödevi ola rak alıştırma verilmeyen grubun toplam erişi puanları orta lamasından anlamlı derecede daha büyük bulunmuştur. Bu du rura ev ödevlerinin öğrencilerin yabancı dil erişisi üzerin de etkili olduğunu göstermektedir. 2- Ev ödevi olarak verilen alıştırmaların öğrencile rin bilgi düzeyindeki erişi ortalamaları üzerinde etkili ol- iiiduğunu kanıtlayacak veriler elde edilememiştir. 3- Ev ödevi olarak alıştırma verilen grubun kavrama basamağmdaki davranışlarla ilgili erişi puanları ortalaması, ev ödevi olarak alıştırma verilmeyen grubun ortalamasından anlamlı derecede daha büyük bulunmuştur. Bu durum, ev ödev lerinin özellikle daha yüksek bilişsel süreçleri içeren kav rama düzeyindeki erişi üzerinde etkili olduğunu göstermekte dir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to find out the effect of the exercises which are given as homework in the fifth grade students1 achievement on the foreign language teaching. This research was done on two groups of students. And the number of students in both groups are 56. Experi mental method (test-retest method) was used in this research and before the experimental process, the students were pro vided to be equal in“Turkish Language Ability”and“Cog nitive Entry Behaviors”. Before the application of the ex periment a test on English which was prepared by the research er was given to the groups as a pre-test. Through the appli cation of the experiment the exercises which support the objectives in units were given as homework in the experimen tal group, where this process was not performed in the control group. After the instruction of the units was comple ted the test was given to the groups again. The result of the statistical analysis can be summa rized as follows: 1- The total average score of achievement in the group that was given exercises as homework was found out to be higher than the group that wasn't given any exercises as homework. And this finding indicates the effectiveness of the exercises given as homework on the students' foreign language teaching achievement. v2- The data to prove the effectiveness of the exer cises given as homework on the average achievement of the students' cognitive level wasn't found. 3- The average achievement score which is related with the behaviors on comprehensive level in the group that was given exercises as homework was found to he higher than the average achievement score of the group that wasn't given any exercises as homework. And this finding indicates the effectiveness of the exercises given as homework on the students' comprehensive level achievement which contains a higher cognitive process. vi