Bazı meyve türlerinde gelişme periyodu içinde yaprak koparmanın çiçek tomurcuğu oluşumu ile sürgün gelişimine etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 77514
  2. Yazar: KIYMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET BAZI MEYVE TÜRLERİNDE GELİŞME PERİYODU İÇİNDE YAPRAK KOPARMANIN ÇİÇEK TOMURCUĞU OLUŞUMU İLE SÜRGÜN GELİŞİMİNE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÇELİK, Kıymet Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Ali ÜNAL Mart, 1998 33 Sayfa Bu çalışma 4 sert çekirdekli meyve türünün bazı çeşitlerinde yapılmıştır. 15 mayıstan başlayarak onbeş günde bir 21 ağustosa kadar devam eden dönemde, sürgünlerdeki yaprak koparma işlemlerinin çiçek tomurcuğu oluşumu ve gelişimi ile sürgün gelişimi üzerine etkileri incelenmiştir. Çiçek tomurcuğu oluşumu ve gelişimi üzerine, erken dönemde yapılan yaprak koparma olumsuz etki etmiştir. Şeftalide dallardaki tomurcuk sayısında azalma, bilhassa kayısı ve erikte tomurcuk kurumaları, dişi organda dumura uğrama, çiçek organlarında anormal gelişmeler görülmüştür. Ayrıca bütün çeşitlerde çiçeklenmede gecikmeler meydana gelmiştir. Fakat sürgün gelişimi açısından önemli farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF DEFOLIATION ON FLOWER BUD FORMATION AND SHOOT DEVELOPMENT IN SOME FRUIT SPECIES ÇELİK, Kıymet MSC Thesis, Department of Horticultural Science Supervisor : Prof.Dr. Ali ÜNAL, 1998 Pages This study has been carried out on some varieties of 4 stone fruit species. The effect of defoliation was investigated on flower bud formation and development and shoot development too. Samples were taken from 15 may to 21 august with 15 days intervals. Early defoliation has given negative conclusion on flower bud formation and development. Decrease in number of buds on peach branches, especially deads of apricot and plum buds, atrophy of pistil model, some abnormalities on flower primordias were observed during the study. In addition to that, late blossom were observed in all varieties. But important difference was not observed Shoot developmant.