Bazı üzüm çeşitlerinin farklı çimlendirme ortamlarında çiçektozu ve çekirdek çimlenme gücü üzerine araştırmalar
Investigations on pollen and seed germination ratio in different germination media of some grape varieties
  1. Tez No: 77513
  2. Yazar: ÖZLEM ÇALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada yedi farklı üzüm çeşidine (Alphonse Lavallee, Yalova İncisi, Yalova Ata Şansı, Razakı, Osmanca, İtalya, Pembe Gemre) ait çekirdeklerin çimlendirilmesinde 75 gün katlamadan sonra uygulanan GA/ün etkisi ile bu çeşitlere ait çiçektozlarının canlılık düzeyleri, çimlenme yetenekleri ve çiçektozu üretim miktarları belirlenmiştir. 75 gün katlamada tutulan çekirdeklerin çimlendirilmesi amacı ile iki farklı GA3 dozu (250 ppm ve 750 ppm) kullanılmış ve genel olarak 750 ppm'lik GÂ3 uygulamasından elde edilen çimlenme yüzdesinin 250 ppm'e oranla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Hemasitc tetrik yöntem1 tespit edilen bir çiçekte oluşan çiçektozu miktarı ise çeşitlere c,.,. olarak 960 ile 2125 arasında değişmektedir. Çiçektozu canlılık düzeyleri IKI çözeltisinde boyama yoluyla saptanmıştır. Yapılan çiçektozu canlılık testi sonucunda, tam canlı olarak tespit edilen çiçektozu sayısı en yüksek olan çeşit Pembe Gemre (% 69.5), en düşük olan çeşit ise Yalova İncisi (% 39.1) olarak belirlenmiştir. İn vitf O 1 "11°rd
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, the efficiency of GA3 treatment in seed germination ratio after strafication 75 days on seven cultivars (Alphonse Lavallee, Yalova İncisi, Yalova AtaSarısı, Razakı, Osmanca, İtalya, Pembe Gemre) öf grape wine was investigated. Also the pollen viability, germination and pollen production capacity were determined. Two different GA3 concentration such as 250 ppm and 750 ppm were used. It was stated that, seed germination in 750 ppm GA3 was higher than 250 ppm. Pollen production of a flower was ranged between 960 and 2125 according to varietes in hemostometric method. Pollen viability was determined by IKI staining method. Pembe Gemre has the highest value (69.5 %) and Yalova İncisi has the lowest value (39.1 %) on the pollen viability. Different germination media such as 1 % agar + 10-15-20 % sucrose and 1 % agar + 20 % sucrose + 0. 1 % boric acid were tested on pollen germination in vitro. In the germination trials the pollen germination ratio was obtained in agar medium conteining 20 % sucrose and 0.1 % boric acid. Osmanca variety ranked the first row (30 %) in this medium. In addition, the lowest pollen germination ratio was determined in agar medium conteining 10 % sucrose. Alphonse Lavallee has the lowest value in this medium. Key words = Grape, seed, germination, pollen viability,pollen germination, pollen production.