Functions of Points from the Ahmarian Layers at Üçağızlı Cave, Turkey
Üçağızlı Mağarası Ahmarian Tabakalarında Bulunan Uçlu Aletlerin Fonksiyonları
- Tez No: 775203
- Danışmanlar: PROF. DR. STEVEN L. KUHN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Arizona
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Üçağızlı Mağarası Ahmarian tabakalarında bulunan uçlar üzerinde yapılan analizleri içermektedir. Uçlar üzerindeki darbe izleri ve topuk bölgesindeki düzeltilerin (hafting) oranları, Üçağızlı Mağarası'nda Ahmarian dönem boyunca uçların kullanımındaki değişiklikleri saptamak amacıyla incelenmiştir. Uç tipleri, darbe izleri, uçların topuk bölgesinde görülen düzeltiler, çentikler, uçların şekli, düzelti tipleri ve düzeltilerin uçlar üzerindeki konumları, uçların uzunlukları ve genişlikleri kaydedilmiştir. Ayrıca uçların şekillerinde görülen değişikliklerin özetlenmesi için cluster analizi uygulanmıştır. Bu çalışmada uç tipleri Hours'un (1974) tipolojisine ve darbe izleri Frison'ın (1974) darbe izi tanımlamasına göre yapılmıştır. Bu çalışmada, uçların özellikleri ve Ahmarian tabakaları birbirleriyle karşılaştırılmaktadır. Bu karşılaştırmalar sonucunda, Ksar Akil tipi uç tiplerinin ve“flute”tipi darbe izlerinin çoğunlukta olduğu görülmektedir. Darbe izlerinin ve uçların topuk bölgesinde görülen değişikliklerin uç şekillerine göre değişmediği görülmektedir. Bunun yanında, çalışma uçların %25'inde darbe izi görüldüğü ve uçların büyük bir kısmının topuk bölgesinde mağara insanları tarafından değişiklik yapıldığını ortaya koymaktadır. Uçların %16'sında hem çentik hem de topuk bölgesinde değişiklik birlikte görülmektedir. Bu bulgu, Levant bölgesindeki diğer Ahmarian uçlarında görülmediği için önem arz etmektedir. Bu bulgular darbe izi, topuk bölgesinde düzelti gösteren ve çentikli uçların Üçağızlı Mağarası'nda Ahmarian dönemi boyunca ok ucu olarak kullanılmış olabileceğini göstermektedir. Buna ek olarak, uçların özellikleri ve Ahmarian tabakaları arasında yapılan karşılaştırmalar Üçağızlı Mağarası'nda Ahmarian tabakaları boyunca uçların fonskiyonlarında önemli bir değişiklik olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study represents an analysis of pointed artifacts from the Ahmarian layers at Üçağızlı Cave, Turkey. Frequencies of impact scars and hafting modification on points are analyzed to determine whether there were changes in the use of projectile weapons during the Ahmarian period at Üçağızlı Cave. Attributes recorded include point types, impact scars, hafting modification, notching, overall shapes, retouch types, and retouch placements, as well as length and width measurements of the points. Also, cluster analysis is used to summarize variability in shape among the points. In this study, points types are defined based on Hours's (1974) typology and impact scars are identified according to Frison's (1974) description of impact scars. In this research, the attributes of the points and Ahmarian layers are compared with each other. The results indicate that the dominant point type is Ksar Akil point and these points mostly show flute like impact scars on their distal ends. There is not a significant difference in the appearance of impact scars and hafting modification based on the overall shapes of the points. Further, this study revealed that 25% of the points preserve impact scars, but a majority of the points show the hafting modification on the proximal end. In addition, 16% of the points demonstrate both notching and hafting modifications, something not observed previously on Ahmarian points in the Levant. These findings suggest that points with impact scars, hafting modification and notching could have been used as projectile points at Üçağızlı Cave during the Ahmarian period. Additionally, the comparisons between the layers and attributes of the points demonstrate that there were no significant changes in the functions of the points across the Ahmarian layers at Üçağızlı Cave.