Gürcistan'ın Kafkas'larda jeopolitik önemi ve Türkiye'nin Kafkasya politikasında Gürcistan
The Geopolitical importance of Georgian in Caucasia and Georgia in the Caucasion politics of Turkey
  1. Tez No: 146315
  2. Yazar: OKAN MERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
IV ÖZET Kafkasya bünyesinde barındırdığı Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan Cumhuriyetleri ve bunlara bağlı birçok özerk ve otonom bölge ile dünyanın en karmaşık nüfus kitlesine sahip coğrafyalarından biri olarak sadece Türkiye'nin değil, bütün dünyanın dikkatlerini üzerinde toplamaktadır. Tarih boyunca Anadolu'nun güvenliği bu bölgenin elde bulundurulmasıyla sağlanmıştır. Türkiye Kafkas coğrafyasını Gürcistan coğrafyasından ayrı olarak değerlendirmemektedir.Bu bakımdan Gürcistan politikaları daima genel Kafkas politikaları içinde ele alındığı gibi Kafkas politikaları da Gürcistan'ın tavır ve davranışlarına göre yönlendirilmektedir. Oysa bölgede Gürcülerden başka bir çok ulus yaşamaktadır. Esasen bu ulusların her biri için ayrı politikalar belirlenmesi gerekir. Ancak bu ulusların siyasi bir güç oluşturamaması nedeniyle Gürcistan bölgede birleştirici bir unsurmuş gibi görülmektedir. Kafkas ulusları da bu tavır ve davranışlara göre yönlendirilmektedir. Hazar ve Orta Asya Ülkeleri günümüzde kendilerini dışarıya bağlayan yollar, kapılar, köprüler aramaktadır. Boru Hatları olmaksızın sahip oldukları petrol rezervlerinin hiçbir anlam ve faydası olmamakta, prensip olarak petrolün en kısa yoldan Akdeniz'e çıkması gerekmektedir, tşte bu noktada Türkiye ile Orta Asya Ülkelerinin siyasi, ekonomik, kültürel ve tarihsel bağlarının devamı ve gelişimi, Boru hatları sayesinde oluşturulacak koridor ile sağlanacaktır. Çalışmamız yukarıda ifade edilen hususlar dahilinde ele alınmıştır. Konunun özünü oluşturan Kafkaslar ve Gürcistan bölgede hakim güç olan diğer devletlerin de konumlan dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Rusya, ABD, Avrupa Birliği, İran ve Türkiye'nin bölgedeki çıkarları, çatışmaları ve rekabetleri dile getirilmiş olup, geniş bir perspektiften bakılmak suretiyle konuya ayrıntılarıyla yer verilmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin tarihsel süreçlerle beraber, genelde Kafkasya coğrafyasına özelde de Gürcistan'a karşı sergilemiş olduğu siyasal-ekonomik politikalar, neden sonuç ilişkileri kurularak irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
''"' V SUMMARY Caucasus has one of the most heterogeneous populations in the world, inducing Azarbaican, Georgia and Armenia, and other independent, autonomous states within these countries. The Region does not only attract Turkey's attention but it is also very important for other countries. Throughout the history, the securtiy of Anatolia was establihed by controlling this region. Turkey does not evaluate Caucasus apart from Georgia by considering the politics of Georgia within the Caucasus' politics. Georgia's attitude and behavior always directs Caucassus' politics,although there exists many nations in the region other than the Georgians. In fact, different politics should be follewed for each of these nations individually but Georgia seems to be a uniting force, since other nations are incapable of forming a political establishment and so, Caucasus nations are leaded according to the attitude and behavior of Georgia. The Caspian and Central Asian states are in search for gates and bridges, which will connect them to the outside world. Without pipelines, their oil reserves are useless and in principle, the oil should be delivered to the Mediterranian Sea through the shortest path, meaning a path through Turkey. The continuity and development of political, economical, cultural and historical relations between Turkey and Central Asian countries will be provided by these pipelines. Our study is reviewed according to the above mentioned points. Caucasus and Georgia, which build the core of the subject, are evaluated considering locations of other states that have political influence on the area. The subject is presented with a wide perpective including the benefits and conflicts of Russia, USA,EU, Iran and Turkey's politics on Caucasus and Georgia throughout the history, is investigated with a reason-result approach.