Sağlıklı yetişkin bireylerde solunum kas enduransının belirlenmesi
Determination of respiratory muscle endurance in healty adult individuals
- Tez No: 775220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Solunum kas fonksiyonu, kuvvet (maksimum güç üretme kapasitesi) ve endurans (verilen görevi uzun süre devam ettirebilme becerisi) olarak değerlendirilir. Solunum kas kuvveti, solunum kas fonksiyonu hakkında bilgi vermektedir. Ancak solunum kas kuvveti ile birlikte enduransının da değerlendirilmesi, solunum kas disfonksiyonunu belirlemede daha etkili olmaktadır. Solunum kas enduransını değerlendirmede en sık kullanılan test artan eşik yükü testidir (AEYT). Bu çalışmanın amacı sağlıklı erişkinlerde solunum kas enduransının AEYT ile belirlenmesiydi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-35 yaş arası 112 sağlıklı yetişkin dâhil edildi. Katılımcıların antropometrik özellikleri kaydedildi. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile değerlendirildi. Solunum fonksiyon testi ve maksimal istemli ventilasyon (MVV) testi uygulandı. İnspiratuar kas kuvveti (MIP) ve inspiratuar kas enduransı (AEYT) ölçüldü. AEYT'ye maksimal inspirasyon basıncının %30'u ile başlandı ve basınç bir dakikalık aralıklarla % 10 artırıldı. Test sırasında solunum frekansı sabitlendi ve solunum parametreleri kaydedildi. Test-tekrar test ilişkisinin belirlenmesi için 30 katılımcı iki hafta arayla tekrar değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların solunum kas enduransları 54.08±21.62 cmH2O değerindeydi.
Özet (Çeviri)
Aim: Respiratory muscle function is evaluated as strength (maximum power generation capacity) and endurance (ability to continue a given task for a long time). Respiratory muscle strength provides information about respiratory muscle function. However, evaluation of respiratory muscle strength and endurance is more effective in determining respiratory muscle dysfunction. The most commonly used test to evaluate respiratory muscle endurance is icremental threshold load test (ITL). The aim of this study was to determine respiratory muscle endurance in healthy adults with ITL. Materials and Methods: 112 healthy adults aged 18-35 years were included in the study. The anthropometric characteristics of the participants were recorded. Physical activity levels were evaluated with the IPAQ. Pulmonary function test and maximal voluntary ventilation (MVV) test were performed. Inspiratory muscle strength (MIP) and inspiratory muscle endurance (ITL) were measured. The ITL was started with 30% of the MIP and the pressure was increased 10% at one-minute intervals. During the test, respiratory frequency was fixed and respiratory parameters were recorded. To evaluate the test-retest correlation 30 participants were re-evaluated at two-week intervals. Results: The respiratory muscle endurance of the participants was 54.08±21.62 cmH2O.