Yatırımcı psikolojisi ve davranışsal finans yaklaşımı
Investor psychology and behavioral finance approach
- Tez No: 775265
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KENDİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yatırım kararlarını etkileyen ve sürekli bir halde gelişim gösteren davranışsal finansın insanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığı, değişim gösteren duygular arasında ne tür kararlar aldıkları geniş ölçüde amaçlanmıştır. Davranışsal finansı oluşturan etkilerin payının büyük olduğu bu çalışmada, ekonomiye hükmeden geleneksel finansın davranışsal finansın oluşundaki katkı ve aynı zamanda alt dalları ile yatırımcı kararlarına etkileri amaçlanmıştır. Bu hususta hangi etkenlere ihtiyaç duyulduğu konusunda davranışsal finansın boyutları, yatırımcıların davranışlarını etkileyen psikolojik faktörler başlığı altında incelenmiştir. Yatırımcı psikolojisi bu faktörler kapsamında etkisi 16 başlık altında ele alınmıştır. Aynı zamanda ilişkili olduğu psikoloji dalları ile yatırımcıların karar alırken ki psikolojileri ve sonuçlarına davranışsal finansın bütünüyle ele alan bir çalışma amaçlanmıştır. Yatırımcıların karar verme etmenlerinden olan 3 ana başlık altında incelenmiştir. Aynı zamanda davranışsal finansın ilişkili olduğu disiplinlere yer verilerek yatırımcıların karar vermede etkili olan hususlar belirtilmektedir. Çalışma kapsamında el edilen bilgiler ve yararlanılan çalışmalar doğrultusunda geniş çapta araştırmalar yapılmıştır. Anket çalışması, Kırıkkale ili baz alınarak uygulanmıştır. Anket testinde demografik bilgiler ve yatırımcıların kararlarını etkileyen unsurlar başlığın altında toplamda 55 soru bulunmaktadır. Çalışmadaki katılımcılar 231 kişiden oluşmaktadır. Çalışmanın anket verilerinin analizi SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Anket çalışmasının amacı ve hipotezlerinde de belirtildiği üzere çalışmada uygulanan yöntemler açıkça belirtilmiştir. Çalışmanın güvenilirlik analizinde Cronbach's Alpha (α) modeli kullanıldı ve hiçbir sorun olmamakla birlikte değerlerden olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada, diğer yapılan tüm analizler ve değerlendirmeler sonucunda normal değerlerin olduğu ve aynı zamanda olumlu sonuçlara ulaşıldığı açıkça belirtilmiştir. Yatırımcılar tarafından yapılan bu anket çalışması sonuçlarına göre tarafsız ve samimi cevaplar verildiği ve aynı zamanda elde edilen sonuçlar ile anlamlı farklılıkların da olduğu da görülmektedir. Değerlendirmeler sonucunda normallikler tespit edilmiştir. Anahtar Kavramlar: Davranışsal Finans, Yatırımcı Psikolojisi, Geleneksel Finans
Özet (Çeviri)
It has been widely aimed at how behavioral finance, which affects investment decisions and develops continuously, has an impact on people, and what kind of decisions they make among changing emotions. The history and development of behavioral finance has been investigated and its origin has been included in the study details. In this study, in which the effects of behavioral finance have a large share, the contribution of traditional finance that dominates the economy to the formation of behavioral finance as well as its effects on investor decisions with its sub-branches are aimed. The dimensions of behavioral finance in ,terms of which factors are needed in this regard are examined under the heading of psychological factors affecting the behavior of investors. Investor psychology was discussed under 16 headings within the scope of these factors. At the same time, it is aimed to study the psychology of investors and their results while making decisions, with the psychology branches it is related to, in the whole of behavioral finance. Investors' decision-making factors are examined under 3 main headings. At the same time, the disciplines related to behavioral finance are included and the issues that are effective for decision-making of investors are indicated. In line with the information and studies obtained within the scope of the study, extensive research has been carried out. The survey study was conducted based on the province of Kırıkkale. In the survey test, there are 55 questions in total under the heading demographic information and factors affecting investors' decisions. The participants in the study consisted of 231 people. The analysis of the survey data of the study was evaluated with the SPSS program. As stated in the purpose and hypotheses of the survey study, the methods applied in the study are clearly stated. In the reliability analysis of the study Cronbach's Alpha (α) model was used and without problems, positive results were obtained from the values. In the study, it was clearly stated that as a result of all other analyzes and evaluations, normal values were found and at the same time positive results were achieved. According to the results of this survey conducted by the investors, it is seen that there are impartial and sincere answers, and that there are also significant differences with the results obtained. As a result of the evaluations, normality was determined. Key Terms: Behavioral Finance, Investor Psychology, Traditional Finance