Davranışsal finans bağlamında yatırımcı kararlarının incelenmesi : Samsun örneği
Investigation of investor decisions in the context of behavioral finance: Samsun case
  1. Tez No: 900261
  2. Yazar: GAMZE ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN HANCIOĞLU BAŞKÖY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, davranışsal finans yaklaşımı perspektifinden Samsun ilinde yaşayan bireylerin yatırım kararlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel yöntemler ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Samsun ilinde yaşayan 20 yaş üzerindeki 404 kişiden anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verileri toplamak için kişisel bilgi formuyla birlikte Yatırımcı Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 programı üzerinde analiz edilmiştir. Bulgular, Yatırımcı Eğilimi Ölçeğinin yatırımcı eğilimi, aşırı güven eğilimi, aşırı iyimserlik eğilimi, pişmanlıktan kaçınma eğilimi, kayıptan kaçınma eğilimi, tutuculuk eğilimi ve sürü psikolojisi eğilimi alt bıoyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Samsun ilindeki yatırımcıların yatırımcı eğilimi, tutuculuk ve sürü psikolojisi eğilimlerinin demografik özelliklere göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Samsun ilindeki yatırımcıların aşırı güven eğilimi aylık gelir düzeyine göre; aşırı iyimserlik eğiliminin yaşa, eğitim düzeyine ve mesleğe göre; pişmanlıktan kaçınma eğiliminin cinsiyete ve mesleğe göre ve kayıptan kaçınma eğiliminin de mesleğe göre anlamlı biçimde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether the investment decisions of individuals living in The research was carried out using quantitative methods and relational screening model. The data of the research were collected from 404 people over the age of 20 living in Samsun province using survey technique. Investor Tendency Scale was used together with personal information form to collect the data. The data were analyzed on SPSS 26 program. The findings showed that there were positive significant relationships among the investor tendency, overconfidence tendency, overoptimism tendency, regret avoidance tendency, loss avoidance tendency, conservatism tendency and herd mentality tendency sub-dimensions of the Investor Tendency Scale. It was determined that the investor tendency, conservatism and herd mentality tendencies of investors in Samsun province did not differ significantly according to demographic characteristics. It was determined that overconfidence tendency of investors in Samsun province according to monthly income level; the tendency towards excessive optimism differed significantly according to age, education level and profession; the tendency towards avoiding regret differed significantly according to gender and profession; and the tendency towards avoiding loss differed significantly according to profession.