A metapragmatic account of madilik, madikoli and gullüm in Turkish queer communication
Madilik, madikoli ve gullüm'ün Türk kuir toplumundaki meta pragmatik anlatımı
- Tez No: 775292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, bir Türk kuir argosu/dili olan Lubunca'ya ait olan ve birer metapragmatik etiket olan madilik, madikoli ve güllüm'ü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu üç etiket, belirli etkileşimsel pratikleri, Türk kuir bireylerin diğer insanlarla olan ilişkilerini yönetme/yönetememesi üzerinden açıklayan kavramlaştırmalardır. Bu çalışma için kartopu örneklem yöntemiyle, kuir kimlik yönünden zengin bir katılımcı grubuna erişilmiştir. Kritik Olay Tekniği baz alınarak hazırlanmış bir mülakat süreci sonunda katılımcıların madilik, madikoli ve güllüm olarak belirlediği dilsel olaylar toplanmıştır. Çalışmanın verisi Spencer-Oatey'in İlişki Yönetim Modeline (Eng. Rapport Management Model) göre, olayların ilişki yönetim yönelimleri, yüz hassasiyetleri, hak ve zorunluluklar ve etkileşimsel istekleri açısından analiz edilmiştir. Analizin sonucunda, madiliğin ilişkiyi yok sayma ve meydan okuma oryantasyonlarını örnekleyen olaylar için kullanıldığı; gullüm ve madikolinin ise ilişki sürdürme ve ilerletme oryantasyonlarını işaret eden dilsel pratikler olduğu tespit edilmiştir. Madilik duruma bağlı olarak çeşitli yüz, hak ve istek tehditlerini ve çeşitli kabalık stratejilerini barındırmaktadır. Madikoli ve gullüm ise sahte kabalık (Culpeper, 1996, 2011) ve dayanışmayı artırıcı ve pekiştirici unsurlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the metapragmatic labels of madilik, madikoli and gullüm which belongs to the Turkish queer argot/slang/language. These three labels are concepts describing certain interactional practices through which Turkish queer individuals (mis)manage their rapport with others. For the study, through the snowball sampling method data was gathered from a participant group with diverse queer identities. With an interview prepared based on the Critical Incident Technique, incidents that the participants labeled as madilik, madikoli and gullüm were elicited. The analysis of the incidents was based on Spencer-Oatey's (2015) Rapport Management Model, which comprises rapport management orientations, face sensitivities, rights and obligations and interactional wants of the participants' lived experiences. The results revealed that madilik was related more to having a rapport challenge or neglect orientation along with situational face, want or rights threats, and impoliteness strategies. As for madikoli and gullüm, the data showed that a rapport maintenance or enhancement orientation with elements of mock impoliteness (Culpeper, 1996, 2011) and solidarity enhancement was prevalent.