Tayside çocuk uyku değerlendirme formu'nun Türk kültürüne uyarlanması ve çocukların uyku davranışlarının değerlendirilmesi
Adaptation of the tayside children's sleep questionnaire to turkish culture and investigation of SLEEP behaviors of children
- Tez No: 775300
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada The Tayside Children's Sleep Questionnaire ölçme aracının Tayside Çocuk Uyku Değerlendirme Formu adı altında Türk kültürüne uyarlaması yapılmakta ve 1-5 yaş arası çocukların uyku davranışları incelenmektedir. Araştırmanın örneklemini 2022 Haziran – Ağustos tarihlerinde 1-5 yaş aralığında olan ve uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 294 çocuğun anneleri oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplamak amacıyla annelere“Demografik Bilgi Formu”,“The Tayside Children's Sleep Questionnaire”ve“Tayside Çocuk Uyku Değerlendirme Formu”uygulanmıĢtır. Uyarlama aşamasında ilk önce Dilsel eşdeğerlik uygunluğu için Spearman Brown Korelasyonu yapılmış p0,30) ile yeterli korelasyon katsayısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Cronbach Alfa iç tutarlılık kat sayısı 0,807 (>0,7) ile ölçeğin iyi derecede güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Yapılan faktör analizi sonucunda birinci faktörün faktör yüklerinin 0,73 ile 0,83 arasında (>0,45), ikinci faktörün faktör yüklerinin 0,47 ile 0,79 arasında olduğu (>0,45) için seçimin iyi bir ölçü olduğu tespit edilmiştir. Faktör yapıları doğrulayıcı faktör analizi ile sınandığında GFI (0,951) ve AGFI (0,911) ile indekslerin (>0,90) olduğu için iyi uyuma sahip olduğu tespit edilmiştir. Madde faktör yükleri incelendiğinde faktör yüklerinin 0,45 ile 0,82 arasında (>0,30) olduğu için kabul edilebilir düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Tayside Children's Sleep Questionnaire measurement tool is adapted to Turkish culture under the name of Tayside Child Sleep Assessment Form and the sleep behaviors of children aged 1-5 are examined. The sample of the study consists of the mothers of 294 children aged between 1-5 years and selected by convenient sampling method between June 2022 and August 2022. In this study,“Demographic Information Form”,“The Tayside Children's Sleep Questionnaire”and“Tayside Child Sleep Assessment Form”were applied to the mothers in order to collect data. In the adaptation phase, Spearman Brown Correlation was first made for linguistic equivalence compatibility, and a high level of statistically significant correlation was found with p0.30). The Cronbach Alpha internal consistency coefficient was 0.807 (>0.7), and the scale was found to be highly reliable. As a result of the factor analysis, it was determined that the choice was a good measure since the factor loads of the first factor were between 0.73 and 0.83 (>0.45), and the factor loads of the second factor were between 0.47 and 0.79 (>0.45). . When factor structures were tested with confirmatory factor analysis, it was found that GFI (0.951) and AGFI (0.911) and indices (>0.90) had good fit. When the item factor loads were examined, it was determined that the factor loads were at an acceptable level since they were between 0.45 and 0.82 (>0.30).