İleri evre (EVRE IIIB, IIIC, IV) küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde tedavi öncesi bakılan laktat dehidrogenaz-albümin oranı (LDH/ALB) ve sistemik inflamasyon indekslerinin [SII (sistemik immün-inflamasyon indeks), PNI (prognostik nutrisyonel indeks)] genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım üzerine etkisi
Evaluation of the relationship between SII, PNI and LAO prognosis in stage III and stage iv non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 775343
  2. Yazar: MEHMET BARIŞ CENĞİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KARAOĞLU, DR. HALİL İBRAHİM ELLEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada hastaların ilk tedavileri öncesi bakılan, sistemik inflamasyon belirteçlerinin [sistemik immün inflamasyon indeks (SII), prognostik nütrisyonel indeks (PNI), nötrofil-lenfosit oranı (NLO), trombosit-lenfosit oranı (PLO), monosit-lenfosit oranı (MLO)] ve laktat dehidrogenaz-albümin oranının (LAO), ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde sağkalım ve progresyonsuz sağkalım üzerine etkisinin değerlendirilmesi planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 18 yaş üstü, ileri evre (evre IIIB, IIIC, IV) küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı alan tüm erkek ve kadın hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Dışlama kriterleri kullanılarak çalışmaya 180 hasta dahil edildi. Veriler IBM SPSS 24.0 versiyonu istatiksel analiz programı ile değerlendirildi. Bağımsız grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı. Sağkalım analizi için PS ve GS tanımlandı. Genel sağkalım Kaplan-Meier yöntemi kullanılarak tahmin edildi, bağımsız prognostik risk faktörlerini analiz etmek için Cox regresyon modeli kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortancası 65 (35-90) olup, 121'i (%71,1) erkekti. Hastaların ortalama progresyonsuz sağkalımları (PS) 11,3±1,3 ay, ortanca PS'leri 8±0,6 ay; ortalama genel sağkalımları (GS) 30,9±2,4 ay, ortanca GS'leri 21±1,8 ay olarak bulundu. Çalışmamızdaki hastaların, progresyonuz sağkalım ile ilişkisini araştırdığımız parametrelerin çoklu cox regresyon analizinde, SII >1094,98 olan hastalarda, SII
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study was planned to evaluate the relationship of systemic immune inflammation index (SII), prognostic nutritional index (PNI) and LDH/Albumin ratio (LAR) with progression-free survival (PS) and overall survival (OS) in patients with stage III-IV non-small cell lung cancer. Materials and Methods: In the study, all male and female patients over the age of 18, followed up with the diagnosis of stage III-IV non-small cell lung cancer, were evaluated retrospectively. Using exclusion criteria, 180 patients were included in the study. The data were evaluated with the IBM SPSS version 24.0 statistical analysis program. The Mann-Whitney U test was used to compare independent groups. PS and OS were defined for survival analysis. Overall survival was estimated using the Kaplan-Meier method, and the Cox regression model was utilized to analyze independent prognostic risk factors. Results: The median age of the patients was 65 (35-90) and 121 (71.1%) were male. Mean progression-free survival (PS) of the patients was 11.3±1.3 months, median PS of 8±0.6 months; their mean overall survival (OS) was 30.9±2.4 months, and their median OS was 21±1.8 months. In the multiple cox regression analysis of the parameters in which we investigated the relationship of the patients in our study with progression-free survival, patients with SII >1094.98 were found to be 1.4 times more likely to develop progression compared to patients with SII