An investigation of the speech act of request in English textbooks for young learners in state schools
Devlet okullarında çocuklar için kullanılan İngilizce kitaplarındaki rica söz eyleminin incelenmesi
- Tez No: 775345
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, edimbilimin temel bileşenlerinden birinin geliştirilmesine odaklanmaktadır: Söz Edimi Teorisi ve daha spesifik olarak, rica söz eylemi. Yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamında çocuklarda rica söz eyleminin gelişimi iki aşamada incelenecektir. Bu adımlar: (1) rica söz eyleminin müfredata dahil edilmesini ve müfredatta hedeflenen kazanımlar ile materyal içeriği arasındaki uyumun test edilmesini, ve (2) Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı tarafından üç ilkokul seviyesi (2., 3. ve 4. sınıf) için sağlanan yedi ders kitabının karşılaştırmalı bir değerlendirilmesini içerir. Bulgular, ders kitaplarının müfredatla uyum düzeylerinin oldukça düşük olduğunu ve ciddi bir iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, ders kitaplarının değerlendirilmesi için yapılan analizlerin sonuçları, rica söz eyleminin dahil edilmesinde tutarsız bir doğrusal artışa işaret etmektedir. 2. ve 3. sınıf materyalleri arasında çok az bir gelişme gözlemlenirken, bu gelişme 4. sınıf seviyesine geçişte daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the development of one of the primary components of pragmatics: Speech Act Theory, and more specifically the speech act of request. The development of speech act of request in young learners in the context of English as a Foreign Language will be examined through two steps. These steps include (1) testing the curriculum regarding the inclusion of the request speech act as well as the alignment between the curricular objectives and material content, and (2) the comparative evaluation of seven textbooks provided by the Turkish Ministry of National Education for three primary school levels: 2nd, 3rd & 4th grades. The findings show that the textbooks have quite low levels of alignment with the curriculum and need serious improvement. In addition, the results of the analyses run for the evaluation of textbooks point to an inconsistently linear increase in the inclusion of request speech act utterances, meaning that slight improvement is observed between the 2nd & the 3rd-grade materials, whereas it is higher when transitioning to the 4th-grade level.