Loose coupling of SU2 multiphysics code with pato to analyze the surface recession effect on surface heat flux
Yüzey aşınmasının yüzey ısı akısı üzerindeki etkisini analiz etmek için SU2 çoklu fizik kodunun pato ile gevşek bağlantısı
- Tez No: 775393
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR, PROF. DR. SİNAN EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, OpenFOAM tabanlı The Porous material Analysis Toolbox (PATO) ve SU2 açık kaynak yazılımları, hipersonik denge dışı akış ve termokimyasal ablasyonun gevşek bağlanmış analizini yapmak için kullanılmıştır. Her iki çözücü de çok sayıda doğrulama vakasıyla öne çıkan açık kaynaklı yazılımlardır. SU2'nin denge dışı modelleme çözücüsü NEMO, Mutation++'ın termokimyasal kütüphanesini entegre ederek kimyasal olarak reaktif ve denge dışı akışları modellemek için kullanılmaktadır. SU2 NEMO, Navier Stokes denklemlerini termokimyasal denge dışı etkilerle sonlu hacim yöntemini kullanarak çözer. Malzeme tepki kodu olarak, ablasyon çözücüsü PATO, katı malzemelerin yüzey sıcaklığını ve ablasyon nedeniyle yüzey durgunluğunu hesaplamak için kullanılır. Tamamen taşınabilir bir OpenFOAM kütüphanesi olan PATO, enerji, momentum, gaz kütlesi, katı kütlesi ve gaz türleri denklemlerini sonlu hacim yöntemi ile ayrıklaştırır. Hesaplanan aşınma çıktısı, HAD analizi için SU2-NEMO'nun girdisi olarak kullanılmıştır. SU2-NEMO'nun daha sonra hesapladığı yüzey ısı akısı ve basıncı PATO'nun girdisi olarak kullanılmıştır. Küt burun geometrisinde yüzey çekilmesinin yüzey ısı akısı dağılımına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, open source softwares SU2 Multiphysics and The Porous material Analysis Toolbox (PATO) based on OpenFOAM are used to conduct loosely coupled analysis of hypersonic non-equilibrium flow and thermochemical ablation. Both solvers have become prominent open source softwares with numerous validation and verification cases. NEMO, the non-equilibrium modeling solver of SU2 is used to model chemically reactive and non-equilibrium flows by integrating thermochemistry library of Mutation++. SU2-NEMO solves Navier Stokes equations with thermochemical non-equilibrium effects by using finite volume method.As a material response code, ablation solver PATO is used to calculate the surface temperature of solid materials and surface recession due to ablation. PATO, as a fully portable OpenFOAM library, discretizes conversation equations of total energy, gas momentum, gas mass, solid mass and gas species equations by finite volume method. The output of surface recession is used as input of SU2-NEMO for CFD analysis. SU2-NEMO then calculates the surface heat flux and pressure which are used as inputs of PATO. At the end, the effect of surface recession to surface heat flux distribution of blunt nose geometry is investigated.