Türkiye'de 2017-2021 yılları arasında 'Sanat eğitimi' alanında yapılmış tezlerin analizi
Analysis of thesis made in the field of 'Art education' between 2017-2021 in Turkey
- Tez No: 775450
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın amacı, 2017-2021 yılları arasında“sanat eğitimi”alanında yapılmış olan tezlerin, bazı değişkenlere göre analizlerinin yapılarak, farklı ve ortak yönlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu doğrultuda belirtilen yıllar arasında ve alanda YÖK Ulusal Tez Merkezindeki 62 yüksek lisans tezi, 20 doktora tezi olmak üzere toplam 82 tez ele alınarak değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden döküman inceleme deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, sayıca en çok tezin 2019 yılında tamamlandığı belirlenmiştir. Araştırmanın sınırlılıkları çerçevesinde ele alınan tezlerin büyük çoğunluğunun eğitim bilimleri enstitülerinde tamamlandığı anlaşılmaktadır. Bu tezlerden 55'inin nitel araştırma, 17'sinin nicel araştırma ve 10 adet tezin karma araştırma yöntemleri ile yürütüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the structures of the analyzes according to some variables and the different and common results of the theses that were successful in the field of“art education”between 2017-2021. In this direction, a total of 82 theses, 62 master's theses and 20 doctoral theses, in the YÖK National Thesis Center, were not evaluated between the mentioned years and in the field. The research was carried out with the document review design, which is one of the qualitative research methods. In the research, it was aimed that the highest number of theses were completed in 2019. It is understood that the major courses of the theses, which are within the boundaries of the research, are completed in educational sciences institutes. It was determined that 55 of these theses were carried out with Qualitative Research, 17 with Quantitative Research, and 10 theses with Mixed Research Methods.