A recursive technique for filling holes in 3D triangular meshes
3 boyutlu üçgensel modellerdeki delikleri onarmak için tekrarlamalı teknik
  1. Tez No: 775479
  2. Yazar: OKAN METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SAHİLLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bilgisayar grafik alanında, 3B cisim modellemede üçgen noktalar kullanarak gösterim metodu en yaygın olarak tercih edilen metoddur. Son yıllarda 3B tarayıcıların da pülerliginin artmasıyla bunlarla birlikte gelen sorunlar daha görünür hale gelmekte. Bu sorunların en popülerlerinden biri de tarama sırasında meydana gelen deforme olmus bölgelerin onarılması. Günümüzde, delik doldurma alanında önerilen birçok algoritma bulunuyor. Bu algoritmaların çogunlu ̆ gu yüzeye direkt olarak yama yapmayı amaçlayan yüzey tabanlı algoritmalar iken, bir kısmı da hacim tabanlı yani 3B modeli hücrelere bölerek her bir hücreyi ayrı ayrı i ̧slemeyi amaç edinen algoritmalardır. Yüzey tabanlı algoritmalar genelde hızlı çalı ̧sır ancak geçerli bir çıktı verecegi her zaman garanti edilmezler. Hacim tabanlı algoritmaların birçogu ise do ̆ gru bir çıktı vermeyi ̆garanti eder ancak performans olarak görece daha yava ̧s çalı ̧sırlar. Bu tezdeki algoritmamız temel olarak delik sınırına yakın noktaları ve dogruları kullanarak orijinal modelin boyutlarıyla uyu ̧san yeni yüzler eklemeyi amaçlar. Diger birçok var olan algoritmanın aksine yüz iyile ̧stirme a ̧samasını uygulamadıgımızdan hızlı çalı ̧smaktadır. Ayrıca ayırma operasyonu yaparak daha güvenilir çıktı almaktayız.
Özet (Çeviri)
In computer graphics, triangular meshing is the most commonly used technique for representing 3D models. Recently, as 3D scanners have become very popular, the problems associated with the representations are becoming more visible. One of the most widespread problems is repairing the deformed areas in a model scanning process. Currently, there exist several algorithms to fill holes in triangular meshes. While most of the algorithms are surface-based algorithms that focus on directly creating a patch in the surface, there are also reconstruction-based hole-filling algorithms that convert the input mesh into a grid and process it into its cells. Although reconstruction-based algorithms guarantee robustness, they usually have lower performance. Surface-based algorithms are faster than reconstruction-based ones, but they lack robustness. In this thesis, we are proposing a surface-based hole-filling algorithm. Our algorithm mainly focuses on tracing the boundary vertices and creating small triangles close to the scale of the triangles of the original mesh. Contrary to most other algorithms, we do not apply any face refinement process, which makes our algorithm run faster. Also, the splitting operation we apply helps us to get more robust output results.