المَعايِيرُ المَنْهَجِيَّةُ لِتَعْلِيمِ الْعَرَبِيَّةِ عَنْ بُعْدٍ: الْمُحَادَثَةُ أَنَمُوذَجًا
Arapça uzaktan eğitimin metodolojik kriterleri: Konuşma becerisi modeli
  1. Tez No: 775495
  2. Yazar: NABİH ALIBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, konuşma becerisine odaklanarak anadili Arapça olmayanlar için uzaktan Arapça öğretimi konuşunu ele almaktadır. Araştırma, çevrimiçi kaynaklardan faydalanarak birçok farklı akademik alandaki araştırmayı kullanmaktadır. Aynı zamanda araştırmacının Arapça öğretimi alanındaki tecrübesine dayanmaktadır. Bu araştırmada kütüphanelerde bulunan Arapça öğretimi kitapları esas alınmıştır. Bu kitaplardan ve okullarındaki müfredatlardan araştırmanın konusu olan uzaktan eğitimi desteklemek için yararlanılmıştır. Uzaktan eğitim modelinde öğrencilere sağlanacak eğitim materyallerine özel bir önem verilmiştir ve bu modeldeki eğitimin temelleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda uzaktan dil eğitimini destekleyen ve gerçekle tutarlı fikirler ortaya çıkarmak için birçok Arapça öğretim kitabı incelenmiştir. Aynı zamanda müfredatların modern teknolojiye dayalı eğitime uygun olması için uygulanması gereken bir takım kriterler sunulmuştur. Geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek eğitim programları hazırlamak için geçmiş tecrübelerden faydalanmıştır. Bu araştırma sonucunda geleneksel eğitim modelinden uzaktan eğitim modeline kademeli geçişin ve bu aşamada karma modele geçilmesinin önemi teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research presents the idea of teaching Arabic remotely to non-Arabic speakers, and takes the skill of conversation as a model. In this research, I relied on Arabic sources and references, despite their scarcity, which prompted me to look at many websites, relying on my work in the field of teaching Arabic. In this research, I tried to rely on the available educational series and curricula and start from them to support the idea of research in distance education, so the educational material was given great attention, and detailed in the presentation of the pillars of the educational process, and touched on the mention of many educational series, and analyzed some of them in order to come up with an idea that supports distance Arabic education according to the data of reality, and presented a set of controls and standards that the curricula must be subject to in order to be valid for contemporary technical education. Based on the use of the past and the present in preparing the future, and given the fact that education is gradual, it was necessary to gradually move from traditional simple education to blended and contemporary education to distance education.