Diş hekimliği fakültesi öğrencilerinin oral hijyen bilinç, tutum ve davranışları ile periodontal farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of oral hygiene consciousness, attitudes and behaviors and periodontal awareness levels of faculty of dentistry students
  1. Tez No: 775512
  2. Yazar: NİHAL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. EMİNE ÇİFCİBAŞI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Periodontal hastalık, dünya çapında önemli halk sağlığı sorunlarından birisi olup halen küresel yükü devam etmektedir. Kötü ağız sağlığının yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkisi vardır ve dünya çapında ağız sağlığı davranışını iyileştiren halk sağlığını geliştirme programlarına ihtiyaç vardır. Ağız sağlığının iyileştirilmesinde, periodontal farkındalık yaratılmasında ve hasta eğitiminde ağız sağlığı profesyonellerine önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle, diş hekimliği öğrencilerinin iyi bir eğitim alması, periodontal farkındalığının olması ve kendi oral hijyen bilinç, tutum ve davranışlarını geliştirmeleri önem arz etmektedir. Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde eğitim alan öğrencilere oral hijyen rutini ve alışkanlıklarını, periodontal farkındalık bilgilerini sorgulayan ve daha önce yapılan çalışmalarda da kullanılan öğrencilerin davranışlarını analiz etmek için uluslararası olarak kabul görmüş Hiroşima Üniversitesi-Diş Davranış Envanteri (HU-DBI)'nden oluşan self reported yöntemi ile hazırlanan anketler dağıtıldı. Toplanan veriler istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, öğrencilerin sınıf düzeyleri arttıkça oral hijyen alışkanlıklarının olumlu yönde geliştiği, periodontal farkındalık düzeyinin yükseldiği, HU-DBI skorunun arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease is one of the most important public health problems worldwide and its global burden still continues. Poor oral health has a major impact on quality of life and there is a worldwide need for public health promotion programs that improve oral health behavior. Oral health professionals have important duties in improving oral health, raising periodontal awareness and patient education. For this reason, it is important for dentistry students to receive a good education, have periodontal awareness and develop their own oral hygiene awareness, attitudes and behaviors. In our study, a questionnaire was prepared for students studying at Istanbul University Faculty of Dentistry, questioning their oral hygiene routine and habits, and periodontal awareness. The internationally accepted Hiroshima University-Dental Behavior Inventory (HU-DBI) was also included in the survey to analyze the behavior of students, which was also used in previous studies. The collected data were evaluated statistically, it was observed that as the grade levels of the students increased, their oral hygiene habits improved positively, the level of periodontal awareness increased, and the HU-DBI score increased.