Sarılıcı ve tırmanıcı bitkilerin yapılar çevresinde geleneksel kullanımı ve çağdaş mimariye uyum olanakları
- Tez No: 77553
 - Danışmanlar: PROF. DR. İLÇİN ASLANBOĞA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
m ÖZET SARILICI VE TIRMANICI BİTKİLERİN YAPILAR ÇEVRESİNDE GELENEKSEL KULLANIMI VE ÇAĞDAŞ MİMARİYE UYUM OLANAKLARI KESKİN,Ayşen Yüksek Lisans Tezi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. İlcin ASLANBOĞA Eylül 1998, 61 Sayfa Bu tezde, sanlıcı ve tırmanıcı bitkilerin yapılar çevresinde geleneksel kullanımının verilen örnek resimlerle gösterilmesi ve çağdaş mimariye uyum olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. İklim koşulları bakımından bu tür uygulamalar için uygun bir şehir olan İzmir ve çevresinden geleneksel ve çağdaş mimaride uygulanmış örnekler verilmiştir. Verilen örnekler İzmir, Manisa, Kuşadası, Çeşme, Urla ve bu yerleşim yerlerine ait çeşitli köylerden seçilmiştir. Gözlemler sonucu, bitkilendirmelerde çoğunlukla sanlıcı ve tırmanıcı bitkilerin seçildiği görülmüştür. Çünkü bu türler, hızlı gelişimleri ile estetik görünüm, güneş ışınlarını azaltma, vurgu yaratma ve gölgeleme fonksiyonlarına kısa sürede ulaşmaktadırlar. Resimlemelerin elde edilmesinde amatör fotoğraflama yönteminden yararlanılmıştır. Bilinçli ve doğru uygulamalarla yapı yüzey bitkilendirmesi yaygınlaşmakta ve optimum yüzeyler kullanılarak diğer yeşil formlara ek fonksiyon sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE TRADINITIONAL USAGE OF COLING AND CLIMBING PLANTS AROUND BUTLDINGS AND HARMONIZATION WITH CONTEMPORARY ARCHITECTURE KESKIN,Aysen MSc in LandscapeArchitecture Supervisor: Prof. Dr. İlcin ASLANBO?A September 1998, 61 pages The aim of this thesis is to illustrate the traditional usage of coling and climbing plants around buildings, with sample photographs and to make a research about how to keep these plants in harmony with contemporary architecture. From İzmir and around this city where is a suitable zone for these applications because of its climate conditions, some samples applied in traditional and contemporary architecture are given. The given sample illustrations are choosen from Izmir, Manisa, Kuşadası, Çeşme, Urla and some villages of these settlement areas. Results of observations show that in planting, coling and climbing plants usage is prefered usually. Because these plants can have speciality of functions: esthetical apperance, reducing sun rays, creating accent and shading in a very short time, with fast growing. Illustrations are as the amateur photograph technique. By conscious and exceptable applications, build-surface planting is getting to be wide spread and additional functions can be provided for other green forms by using optimum surface usage.