Kokainin insan plazmasında yüzey plazmon tekniği ile tayini
Determination of cocaine in human plasma by surface plasmon technique
  1. Tez No: 775581
  2. Yazar: HOLYA NAMDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYBÜKE AYŞE TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Kimya, Biology, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yapılan tez çalışmasında kokain tayini için optik temelli olan aptasensörden Yüzey Plazmon Rezonans (SPR) aptasensör tasarlanmıştır. Bu amaçla SPR aptasensör çip yüzeyine doğrudan aptamer bağlanmıştır. SPR aptasensör çip yüzeyinin temas açısı ve Atomik Kuvvet Mikroskobu ile karakterizasyonu yapılmıştır. Yüzey pürüzlülük değerlerine bakılmış boş SPR çip yüzeyi ve aptamer modifikasyonu sağlanmış yüzey için pürüzlülük sırasıyla 15,37 nm ve 24,70 nm olarak kaydedilmiştir. Kokain tayini aşaması 1 ng/mL – 1000ng/mL derişim aralığında yapılmıştır. SPR aptasensörde plazma da kokain ve kokain tayini yaklaşık 8 dakika tayin zamanıyla yapılmış olup hassas bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Kokain tayin sınırı (LOD) tayin edilmiş ve 0,43 ng/mL olarak bulunmuştur. Tekrarlanabilirlik çalışmaları SPR aptasensör sistemine 5 defa ard arda 300 ng/mL derişimde olan kokain verilerek yapılmış ve cihazdan alınan sinyaller incelenmiştir. Alınan sonuçlara göre bu tez çalışmasında hazırlanan SPR aptasensör çipinin yüzey homojenliğini belirlemek amacıyla bu amaçlada Scatchard, Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izoterm modelleri incelenmiştir. Sonuç olarak çipin adsorpsiyon davranışı Langmuir izoterm modeline uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, a Surface Plasmon Resonance (SPR) aptasensor was prepared from an optical-based aptasensor for cocaine detection. For this purpose, aptamer is directly attached to the SPR aptasensor chip surface. The SPR aptasensor chip surface was characterized by Contact Angle and Atomic Force Microscopy. The surface roughness values were recorded as 15.37 nm and 24.70 nm for the blank SPR chip surface and the aptamer modified surface, respectively. The cocaine detection step was performed in the concentration range of 1 ng/mL – 1000ng/mL. Cocaine and cocaine detection in plasma in the SPR aptasensor was performed very sensitively with a detection time of approximately 8 minutes. The cocaine detection limit (LOD) was determined and it was 0.43 ng/mL. Reproducibility studies were performed by administering cocaine at 300 ng/mL concentration to the SPR aptasensor system 5 times in a row, and the signals received from the device were examined. According to the results obtained, the surface homogeneity of the SPR aptasensor chip prepared in this thesis study was investigated, and for this purpose, Scatchard, Langmuir and Freundlich adsorption isotherm models were calculated. As a result, it was concluded that the adsorption behavior of the chip is suitable for the Langmuir isotherm model.