The rise of China: The Taiwan question, the belt and road initiative and offensive structural realism
Çin'in yükselişi: Tayvan sorunu, kuşak ve yol girişimi ve ofansif yapısal realizm
  1. Tez No: 775614
  2. Yazar: KAAN TALHA KIZILASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Ofansif yapısal realistler, anarşik uluslararası sistemde devletlerin eylemlerini bu sistemin özelliklerine dayanarak tahmin etmeye ve yorumlamaya çalışırlar. Onlara göre yükselen bir büyük güç, güvenliğini artırmak için agresif davranmaya ve bölgesine hakim olmaya çalışacaklardır. Bu tez Çin'in yükselişini ofansif yapısal realist bir perspektiften analiz etmektedir. Tez temel olarak ofansif yapısal realistlerin yükselen Çin'in hegemon olmaya çalışacağına dair argümanlarına odaklanmaktadır. Bu bağlamda tezde Çin'in askeri yükselişi ile ekonomik yükselişi arasındaki ilişki, Tayvan sorunu ve Kuşak ve Yol Girişimi incelenmektedir. Ofansif yapısal realistlerin yükselen Çin hakkındaki iddiaları, Çin'in resmi açıklamalarıyla ve Çin'in Tayvan politikasının ve Kuşak ve Yol Girişimi'nin olası sonuçlarıyla ve bu vakalarla ilgili gerçeklerle karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Offensive structural realists try to predict and interpret the actions of states in the anarchical international system based on the characteristics of this system. According to them, a rising great power will start to behave aggressively and try to dominate its regions in order to augment its security. This thesis analyses the rise of China from an offensive structural realist perspective. It mainly focuses on offensive structural realists' arguments that rising China will try to be a regional hegemon. In this context, the relationship between China's military rise and economic rise, the Taiwan question, and the Belt and Road Initiative are examined in the thesis. Offensive structural realists' claims about the rising China are compared with official statements of China, the possible consequences of China's Taiwan policy and the Belt and Road Initiative, and facts about these cases.