Using drama activities for improving the perception of English speaking skills of 9th grade students of Ministry of Education
Milli Eğitim Bakanlığının 9. sınıf öğrencilerinin konuşma becerilerinin gelişmesi için drama etkinliklerinin uygulanması
  1. Tez No: 775620
  2. Yazar: BÜŞRA ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı 9. sınıf öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerini geliştirmede, drama etkinliklerinin kullanımına yönelik algılarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu karma yöntem araştırması, Mardin ilindeki bir lisede öğrenim gören otuz kişilik dokuzuncu sınıf öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Sekiz haftalık süre boyunca sekiz drama oturumu uygulanmıştır. Bu araştırma süresince, drama sesletim teknikleri, drama teknikleri, drama aktiviteleri üzerinde eğitimler verilmiştir. Drama eğitimi boyunca öğrencilerin gelişimlerini ölçmek üzere yarı yapılandırılmış form, test ve anketler yapılmıştır. Sonuçların analiz edilebilmesi için parametrik ve parametrik olmayan testler yapılmıştır. Araştırma sonucunda drama faaliyetinin öğrencilerin dilbilgisi becerilerinin gelişimine olumlu katkı sağladığı gözlemlenmiştir. (Tablo 3.19.) Yarı yapılandırılmış formun 9. sorusunda öğrencilerin çoğunluğunun belirttiği üzere drama aktiviteleri akıcı İngilizce konuşma üzerine olumlu katkı sağlamıştır. Aktivite gruplarının her bir drama seansı fotoğraflanmıştır. Veriler ve gözlemler, (algı anketi) ve yarı yapılandırılmış görüşme formu yoluyla toplanmıştır. Görüşme yoluyla ve algı anketiyle elde edilen verilerin analizinden elde edilen sonuçlar, öğrencilerin drama etkinliklerine yönelik olumlu tutuma sahip olduklarını göstermiştir. Öğrencilerin büyük çoğunluğu, etkinliklerin sözlü iletişim kurma isteklerini arttırmada ve yeterliliklerini geliştirmede drama etkinliklerinin faydalı olduğunu düşünmüştür. Son olarak, sonuçlar öğrencilerin drama etkinliklerinin konuşma derslerinde kullanılmasını güçlü bir şekilde desteklediğini bulgulamıştır. Ayrıca, yabancı dil eğitim ve öğretiminde drama uygulamalarının, konuşma derslerinin verimliliğini artırdığı ve öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerini geliştirmede olumlu güdülenme kazandıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine using drama activities for improving the perception of English speaking skills of 9th grade students of Ministry of Education . This mixed method research was conducted with thirty 9th grade students who were regularly studying at a high school in the city of Mardin, Turkey. In the conduct of this research, eight drama sessions were implemented over a period of eight weeks. Each drama session lasted 40 minutes with 30 students. In activity groups, each drama session was photographed. Observations, (perception questionnaire), semi-structured interviews were used to collect data. Students expressed positive attitudes regarding drama activities, according to the results gathered through the analysis of data gathered through interviews. The activities, according to the students were beneficial in terms of developing their English skills and increasing their willingness to speak in English. Finally, the findings revealed that students strongly believe that integrating drama activities into speaking classes improves pronunciation, intonation, accuracy, fluency, stress, and spontaneity.