Design, development, and evaluation of an online learning material to support the reading comprehension performance of students with learning difficulties in an expository text through teaching technical vocabulary
Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin bilgilendirici bir metni anlamasına teknik kelimelerin öğretimi yoluyla katkı sağlamayı amaçlayan çevrim içi öğrenme materyalinin tasarımı, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 775624
  2. Yazar: SİBEL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin bilgilendirici bir metni anlamalarına kelime öğretimi yoluyla katkı sağlamayı amaçlayan çevrim içi bir öğrenme materyalinin tasarım ilkelerini belirlemektir. Ayrıca, çalışma geliştirilen çevrim içi materyalin öğrencilerin okuduğunu anlama ve kelime performansları üzerindeki etkisini ölçmeyi de amaçlamaktadır. Çalışmanın amacını gerçekleştirmek için analiz, tasarım & geliştirme ve değerlendirme olmak üzere üç temel aşamadan oluşan tasarım tabanlı araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma ilk olarak detaylı bir analiz aşamasıyla başlamıştır. Analiz sürecinde paydaşlar ile görüşmeler yapılarak ihtiyaçlar ve sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, öğrenme güçlüğü için teknoloji kullanımını belirlemeyi amaçlayan sistematik bir alan yazın taraması da yapılmıştır. Daha sonra analiz sürecindeki bulgular ışığında kâğıt üzerinde bir hikâye tahtası hazırlanmıştır. Tasarım & geliştirme aşamasında ise öğretmenler, akademisyenler ve öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ile prototipi geliştirilen çevrim içi öğrenme materyalinin değerlendirilmesi dört aşamada yapılmıştır. Geliştirme sürecinin hemen ardından, nihai hale gelen çevrim içi öğrenme materyali öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ile test edilmiştir. Bu çalışmada öğrenme güçlüğü olan öğrenciler, özel eğitim öğretmenleri ve özel eğitim alanında akademisyenler katılımcı olarak yer almıştır. Katılımcılardan veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlem, uzman görüşü ve başarı testleri ile toplanmıştır. Toplanan verilerin analizi ise nitel ve nicel analiz yöntemleri ile yapılmıştır. Çalışmanın nitel bulguları özellikle öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için materyal tasarımında göz önünde bulundurulması gereken ilkeleri belirlemiştir. Çalışmanın nicel bulguları ise geliştirilen materyalin öğrencilerin okuduğunu anlama ve kelime testi sonuçlarını olumlu yönden etkilediğini ortaya koymuştur. Bunlara ek olarak, çalışmanın bulguları belirlenen tasarım ilkelerinin başka çalışmalar ile test edilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to uncover the design principles of an online learning material designed to support the reading comprehension performance of students with learning disabilities in an expository text through teaching vocabulary. Moreover, it explored the effectiveness of the online learning material on students' reading comprehension and vocabulary test scores. The study employed design-based research with its three phases: analysis, design & development, and implementation & evaluation to seek answers to research questions in line with the purposes above. The study was initiated with the in-depth analysis phase by interviewing stakeholders to determine their needs and problems. Then a systematic literature review was performed to seek current technology use. Next, a draft material was prepared considering the findings in the analysis phase and evaluated with stakeholders through four iterative design cycles. Finally, the online learning material was tested with students with learning difficulties in the implementation & evaluation phase. The participants were special education teachers, academics specialized in special education, and students with learning difficulties. The data were collected using semi- structured interviews, observation notes, expert opinions, and achievement tests. The qualitative findings of the study revealed the principles for explicitly designing an online learning material for students with learning difficulties. Moreover, the quantitative findings uncovered that the online learning material positively affected students' reading comprehension and vocabulary performance. Overall, teachers, educators, and prospective researchers interested in learning difficulties may utilize the present findings. Yet, further research is needed to test the principles emerging in this study in different contexts.