Ortaokul öğrencilerinin STEM eğitiminde ebeveyn katılımının incelenmesi
Examining parental involvement in middle school STEM education
- Tez No: 775643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin STEM eğitimlerine ebeveynlerinin katılımları incelenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını 2021/2022 eğitim-öğretim yılında ülkemizin kuzeydoğu bölgesinde yer alan bir ortaokulda 7. Sınıfa devam eden 13 öğrencinin ebeveyni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri çalışma kapsamında geliştirilen yarıyapılandırılmış görüşme soruları ile elde edilmiştir. Görüşme sorularının ilk kısmında ebeveynlerin demografik özelliklerine ilişkin bilgileri elde etmeye yönelik sorular, ikinci kısmında ise ebeveyn katılımını belirlemeye ilişkin sorular yer almıştır. Elde edilen bulgular; ebeveynlerinin hiçbirinin STEM kavramını tam anlamıyla bilmemelerine rağmen farklı biçimlerde (iletişim kurarak ve etkinlik yaparak) çocuklarının STEM eğimini doğrudan olmasa da dolaylı olarak teşvik ettiklerini göstermiştir. Ebeveynlerin katılım düzeyleri yaş, cinsiyet ve eğitim durumu gibi çeşitli değişkenlerle ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the level of parental involvement in middle school students' STEM education. The participants were the parents of 13 students enrolled in the 7th grade at a middle school in northeastern Turkey during the 2021/2022 academic year. The data were collected using semi-structured interview questions developed for the study. The interview questions were divided into two sections: the first section asked about the parents' demographics, and the second section asked about parental involvement. The findings revealed that although none of the parents fully understood the concept of STEM, they indirectly supported their children's STEM education in a variety of ways (e.g., by communicating and doing STEM-related activities). Parental involvement was discussed in relation to a number of factors, including parents' educational status, age, and gender.