Müzik öğretmenlerinin eğitim teknolojisi standartlarına yönelik özyeterlik algılarının incelenmesi
Examination of music teachers' perceptions of self-efficiency regarding educational technology standards
- Tez No: 775651
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, müzik öğretmenlerinin eğitim standartlarına yönelik özyeterlik algılarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gelişen teknoloji ve yenilikçi eğitim modeliyle birlikte eğitimde ihtiyaçlar değişmiş ve daha teknolojik bir boyut kazanmıştır. Müzik öğretmenleri müzik dersleri için teknolojik alt yapı gerektiren ve dersleri daha kalıcı, anlamlı hale getiren programlardan faydalanmaya başlamıştır. Bu programlar sayesinde nota yazımı daha kolay ve teknolojik bir hal almıştır. Gelişen teknoloji anlayışıyla birlikte öğretmenlerin klasik eğitim modelinden çıkıp, kendini geliştirerek teknolojiyi takip etmeleri zorunlu hale gelmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin farklı illerinde ve farklı okul türlerinde görev yapan 300 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma nicel modelde hazırlanmış olup, genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada ölçme aracı olarak Ömer Şimşek ve Taha Yazar tarafından geliştirilen ''Eğitim Teknolojileri Standartları Öz-Yeterlik Ölçeği' (ETSSE)' kullanılmıştır. Yapılan bu araştırmada elde edilen veriler SPSS 22,0 programında, aritmetik ortalama, frekans, standart sapma, Non-Parametrik testlerden Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuç bölümünde ise müzik öğretmenlerinin eğitim teknolojileri standartlarına yönelik özyeterlik algılarının incelenmesinde, araştırmaya katılan erkek müzik öğretmenlerin eğitim teknolojileri standartlarına yönelik özyeterlik algılarının kadın müzik öğretmenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu, lisans mezunu olanlar, yüksek lisans mezunu olanlar ve doktora mezunu olanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı, yaşlarına göre istatistiksel olarak“20-30 yaş”arası,“30-40 yaş”arası,“40-50 yaş”arası ile“50 yaş ve üzeri”olanlar arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı, mesleğinde toplam çalışma süresine göre 5 yıldan az çalışanlar,“5-10 yıl”arası çalışanlar,“10-15”yıl arası çalışanlar,“15-20”yıl arası çalışanlar ile“20 yıl ve üzeri”çalışanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı, görev yaptıkları okul türü değişkenine göre ortaokul, Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL), Fen Lisesi, Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM), Güzel Sanatlar Lisesi ve diğer okul türlerinde çalışanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the self-efficacy perceptions of music teachers towards educational standards. With the developing technology and innovative education model, the needs in education have changed and gained a more technological dimension. Music teachers have started to benefit from programs that require technological infrastructure for music lessons and make lessons more permanent and meaningful. Thanks to these programs, notation writing has become easier and more technological. With the developing understanding of technology, it has become compulsory for teachers to leave the classical education model and follow technology by improving themselves. The study group of the research consists of 300 music teachers working in different provinces of Turkey and in different school types. The research was prepared in quantitative model and general screening model was used. The“Educational Technologies Standards Self-Efficacy Scale”(ETSSE) created by Ömer Şimşek and Taha Yazar was used as a measurement tool in the research. The data obtained in this study were analyzed using the SPSS 22.0 program, using arithmetic mean, frequency, standard deviation, Mann Whitney U test and Kruskal-Wallis H test, which are non-parametric tests. In the conclusion part of the study, in the examination of the self-efficacy perceptions of the music teachers towards the educational technology standards, it was found that the self-efficacy perceptions of the male music teachers participating in the research towards the educational technology standards were statistically significantly higher than the female music teachers, those with a bachelor's degree, those with a master's degree and those with a doctorate degree. There is no statistically significant difference between those aged between“20-30 years”,“30-40 years old”,“40-50 years old”and“50 years and over”according to their age. Employees less than 5 years, employees between“5-10 years”, employees between“10-15”years according to the total working time,There is no statistically significant difference between those who work between“15-20”years and those who work for“20 years and above”, according to the type of school they work in, secondary school, Anatolian High School, Vocational and Technical Anatolian High School (MTAL), Science High School, Science and Art. It has been concluded that there is no statistically significant difference between the employees of the Center (BİLSEM), Fine Arts High School and other school types.