Türkiye denizlerindeki pelajik diyatom tür çeşitliliği ve dağılımı
The diversity and distribution of pelagic diatom species in Turkish seas
  1. Tez No: 969488
  2. Yazar: EDANUR ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Türkiye denizlerinin pelajik bölgesinde bulunan diyatomların tür çeşitliliği ve tür dağılımlarının tespit edilmesi amacıyla 1967-2024 yılları arasında Türkiye denizlerinde gerçekleştirilmiş, 129 literatür çalışmasının değerlendirilmesiyle hazırlanmıştır. Türkiye denizlerinde 121 genusa ait toplamda 354 diyatom türü tespit edilmiş olup, bunlardan 42 tanesi zararlı tür kategorisine girmektedir. En yüksek tür zenginliği Chaetoceros genusuna ait olup 57 tür ile temsil edilmektedir. Karadeniz'de 101 genusa ait toplamda 248 tür tespit edilmiştir. Bu türler içerisinden, 34 tür zararlı tür kategorisine girmektedir. Marmara Denizi'nde 61 genusa ait toplamda 147 tür tespit edilmiştir. Bu türler içerisinden 27 tür, zararlı tür kategorisine girmektedir. Ege Denizi'nde 75 genusa ait toplamda 194 tür tespit edilmiştir. Bu türler içerisinden 32 türün zararlı tür kategorisinde yer almaktadır. Akdeniz'de 67 genusa ait toplamda 171 tür tespit edilmiştir. Bu türler arasında 30 tür zararlı tür kategorisinde yer almaktadır. Gelecekte gerçekleştirilecek araştırmalarda, tür tespitinin doğruluğunu artırmak, zararlı kategorisine giren türlerin potansiyel risklerini değerlendirmek ve uzun vadeli izleme stratejilerinin güçlendirmek amacıyla moleküler yöntemlerin ve toksin analizlerinin çalışmalara entegre edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, mevcut literatürde özellikle moleküler yöntemlerin ve toksisite testlerinin eksikliği gibi önemli araştırma boşlukları ile metodolojik sınırlamalar tespit edilmiş ve bu durumun, elde edilen verilerin karşılaştırılabilirliğini sınırladığı belirlenmiştir. Tür kontrol listelerinin düzenli güncellenmesi, kapsamlı ve karşılaştırılabilir veri setlerinin oluşturulması ile standartlaştırılmış yöntemlerin benimsenmesi, Türkiye denizlerindeki fitoplankton araştırmalarının geliştirilmesi açısından kritik öneme sahiptir
Özet (Çeviri)
This master's thesis was prepared by evaluating 129 published studies conducted between 1967 and 2024, with the aim of identifying the species diversity and distribution of diatoms in the pelagic regions of Turkish seas. A total of 354 diatom species belonging to 121 genera were identified, of which 42 were classified as harmful species. The genus Chaetoceros exhibited the highest species richness, represented by 57 species. In the Black Sea, 248 species from 101 genera were recorded, with 34 categorized as harmful. In the Sea of Marmara, 147 species from 61 genera were identified, of which 27 were harmful. The Aegean Sea hosted 194 species from 75 genera, with 32 harmful species, while the Mediterranean Sea contained 171 species from 67 genera, including 30 harmful taxa. The integration of molecular methods and toxin analyses into future research is of critical importance to enhance the accuracy of species identification, assess the potential risks posed by harmful species, and strengthen long-term monitoring strategies. In this context, the current literature reveals significant research gaps, particularly the lack of molecular and toxicity-based approaches, alongside methodological limitations that hinder data comparability. To advance phytoplankton research in Turkish marine ecosystems, the regular updating of species checklists, the creation of comprehensive and comparable datasets, and the adoption of standardized methodologies are essential.