Bilgi çağında yeni bir geçiş: Kentsel dönüşümden akıllı kentsel dönüşüme
A new transition from urban transformation to smart urban transformation in the information age
- Tez No: 626686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
çağını“üçüncü dalga”olarak adlandırmaktadır. Bilgi çağında teknoloji hayatımızın her köşesinde yer alarak kentlerimizde belirli bir altyapıyı gerektirmektedir. Akıllı kentler, işte bu gereklilik çerçevesinde, sürdürülebilir kentleşme için teknolojinin kentlere uygulanmaya başlamasıyla ortaya çıkmıştır. Kentsel alanların sorunlarına çözümler bulmak, onları günün ihtiyaç ve taleplerine uygun, sürdürülebilir duruma getirmek için kullanılan bir başka yöntem de kentsel dönüşümdür. Türkiye'de kavram olarak 04.03.2004 tarihli ve 5104 sayılı Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu ile ilk kez belirtilmiş olan“kentsel dönüşüm”, bugün teknolojiden bağımsız olarak düşünülemez. Kentsel dönüşümde birincil aktör olan T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülkemizin akıllı kentlere ilişkin strateji ve eylem planında gelecekteki problem ve ihtiyaçları öngörerek hayata değer katan, çözümler üreten, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir kentler yaratmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, kentsel dönüşüm süreçlerinin akıllı kentler yaratmada bir fırsat olarak değerlendirildiği yeni bir yaklaşımın benimsenmeye başladığı görülmektedir. Bu Tez kapsamında, bilgi çağının ve sürdürülebilir kentleşmenin gerekli kıldığı akıllı kentlere geçiş süreci, kentsel dönüşüm politikasıyla birlikte incelenmiştir. Bu çerçevede, literatür taraması ve doküman analizine ek olarak Türkiye'nin çeşitli merkezi ve yerel yönetim birimlerindeki, sivil toplum ve özel sektör kuruluşlarındaki araştırma konusunda uzman, ilgili ve yetkili kişilerle görüşmeler yapılarak alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Böylece, geçmişin sorunlu kentleşme birikimini iyileştirmeyi amaçlayan kentsel dönüşüm uygulamalarının geleceğin ihtiyacı olan akıllı kent girişimleriyle analizinde katılımcıların bilgi ve deneyimlerinden faydalanılmıştır. Türkiye'deki kentlerin yakın gelecekte takip edecekleri politikalar ortaya konularak değerlendirilmiş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
as“the third wave”. In the information age, technology takes place in every corner of our lives and requires a specific infrastructure in our cities. Within the framework of this requirement, smart cities have emerged when technology has begun to be applied to cities for sustainable urbanization. Another method used to find solutions to the problems of urban areas, to adapt them to today's needs and demands and to make them sustainable is urban transformation.“Urban transformation”is indicated for the first time as a concept in Turkey with dated 04.03.2004 and numbered 5104 North Ankara Urban Transformation Project Act. Today, urban transformation cannot be considered independent of technology. Ministry of Environment and Urbanization, the primary actor in urban transformation, aims to create more livable and sustainable cities that add value to life, produce solutions by predicting future problems and needs in our country's strategy and action plan for smart cities. In addition, it is seen that a new approach, in which urban transformation processes are considered as an opportunity to create smart cities, has begun to be adopted. Within the scope of this Thesis, the transition to smart cities, which is required by the information age and sustainable urbanization, has been examined together with the urban transformation policy. In this context, in addition to literature review and document analysis, field research was carried out on research object by making interviews with experts, relevant and authorized people in various central and local government units, civil society and private sector organizations. Thus, urban transformation practices aimed at improving the problematic urbanization accumulation of the past were analyzed by smart city initiatives that the future needs. In this analysis, the knowledge and experience of the participants were used. Policies they will follow in the near future of the cities in Turkey were put forward, evaluated and bring forward proposal.