Determination of fiber tracts using Q-routing method
Q-yönlendirme metodu kulllanrak fiber yolakların belirnlenmesi
  1. Tez No: 775850
  2. Yazar: MERT EFE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, difüzyon MR fiber traktografi problemine Q-yönlendirme yönteminin kullanılması önerilmektedir. Bu şekilde, sadece yerel doku yönelimleri yerine yolun tüm maliyetini hesaba katarak, yerel akış çizgisi yöntemlerinin avantajlarını kullanmaya devam ederken, küresel yöntemlerin sağlamlığını elde etmesi beklenmektedir. Önerilen Qyönlendirme tabanlı yaklaşım, insan beyin ana ak maddesinin fiber bağlantılarını simüle eden bir difüzyon fantomu olan FiberCup ve ISMRM 2015 veriseti kullanılarak değerlendirilmiştir. Önerilen yöntem ISMRM 2015 veriseti üzerinde biraz daha iyi sonuç vermiştir. Sonuçlar, yöntemin difüzyon MR fiber traktografi sorununa yönelik potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is suggested to use the Q-routing method to the diffusion MR fiber tractography problem. Within that way, it is expected to achieve the robustness of global methods while still utilizing the advantages of local streamline methods by taking into account the whole cost of the path rather just local orientations. The suggested Q-routing based approach is assessed using the FiberCup and ISMRM 2015 dataset, a diffusion phantom that simulates the fiber connections of the human cerebral white matter. It showed slightly better results in ismrm 2015 dataset. The outcomes demonstrate the method's potential to the diffusion MR fiber tractography issue.