Çağrı merkezi çalışanlarının işten ayrılma niyeti üzerine kişilik tiplerinin etkisi
The effect of personality types on the intention to left the work of call center employees
  1. Tez No: 775938
  2. Yazar: SAMET BABADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hayatımızın bir parçası olan ve hemen hemen herkesin en az bir kere ihtiyaç duyarak iletişim kurduğu çağrı merkezi hizmetleri, günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Çağrı merkezinde çalışmak için düzgün bir diksiyon ve temel bilgisayar bilgisinin yeterli sayılması, bu alanda çalışmak isteyen kişileri cazip kılmıştır. Ancak çağrı merkezinde çalışmak isteyen kişilerin, düzgün bir diksiyon ve temel bilgisayar bilgisinden ziyade, iyi derecede stres yönetimi ve öfke kontrolü bilgisine sahip olması gerektiği, uzun mesailer boyunca masa başında kısıtlı hareket kabiliyetiyle mesleğini icra etmek zorunda kaldığı bilinmektedir. Yaşanan meslek deneyimlerine göre, çağrı merkezi mesleği her kişilik tipine uygun olmadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, çağrı merkezinde çalışan kişilerin işten ayrılma niyetleri ile kişilik tipleri arasında istatistiksel bir anlamlılık olup olmadığının saptanabilmesi için anket yoluyla araştırma yapılmış ve işten ayrılma niyeti en çok olan kişilik tipinin hangisi olduğunun tespiti yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Call and Contact Center Services with which almost everyone of us got in touch, at least once in our lifetime, have a significant role in our daily routine. Working at callcenters may be attractive to the ones who are well-trained in diction and have basic computer skills, however other than the above qualifications, the callcenter agents(workers) need to be good at managing the adverse effects of their stress and anger for they must endure long sitting hours, doing sedimentary work with a slight activity in front of the computers. In this article, our surveyed research for the statistical facts based on real life experiences will be helpful to give an insight into what relations do exits between the characters of the callcenter employees and their intentions to consider quitting their jobs.