Piyade silah ve teçhizatının Çanakkale Muharebelerinde etkisi
The impact of infantry weapons and equipment on the Gallipoli Campaign
- Tez No: 951277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BÜYÜKTOLU, DR. ORAL ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'na Almanya'nın yanında dâhil olması, askeri kapasitesinin sınırlarını zorlayan cephe mücadelelerini beraberinde getirmiştir. Bu cephelerden belki de en önemlisi olan Çanakkale Cephesi'nde, özellikle kara muharebeleri esnasında Türk piyadelerinin teçhizat durumu ile muharebe gücü arasındaki ilişki dikkat çekici bir boyut kazanmıştır. Bu çalışma, İtilaf kuvvetlerinin 25 Nisan 1915'te başlattığı kara çıkarmalarıyla birlikte 5'inci Ordu'ya bağlı Türk piyadesinin karşılaştığı malzeme yetersizliklerini, bu yetersizliklerin muharebe alanındaki etkilerini ve söz konusu eksikliklerin nasıl telafi edildiğini incelemektedir. Çalışmada; piyade tüfekleri, makineli tüfekler, çeşitli yakın muharebe silahları, el bombaları, istihkâm malzemeleri ve bireysel donanım gibi temel askeri teçhizatın temini, kullanımı ve lojistiği; arşiv belgeleri, harp cerideleri, hatırat, cepheye ait raporlarla birlikte yüksek lisans ve doktora tezleri, yerli ve yabancı akademik eserlerden faydalanılarak analiz edilmiştir. Özellikle cephane sarfiyatı, ganimet yoluyla düşmandan temin edilen mühimmat ve muhtelif teçhizatın işlevselliği ve bu durumların birliklerin taktiksel davranışlarına etkisi gibi konular ön plana çıkarılmıştır. Ayrıca ikmalde yaşanan aksaklıklar, sevk-idare süreçleri ve tahkimat faaliyetlerine dair malzeme temininde karşılaşılan sorunlar da değerlendirilmiştir. Çalışma, dönemin askerî kurumları arasında yürütülen lojistik koordinasyonla birlikte, sınırlı imkânlara rağmen Türk piyadesinin sergilediği yüksek direnç kapasitesini ortaya koyarak, Çanakkale Cephesi'nde askeri donanım ile muharebe gücü arasındaki dinamik ilişkiyi gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire's entry into the First World War on the side of Germany led to intense military engagements that strained its logistical and operational capabilities. Among the various fronts, the Çanakkale Front was particularly significant due to the unique challenges faced by the Turkish infantry during the land battles. This thesis investigates the relationship between the state of infantry equipment and the combat effectiveness of Turkish forces under the 5th Army, beginning with the Allied landings on 25 April 1915. It analyzes the material shortages encountered on the battlefield, their impact on operational capacity, and the measures taken to mitigate these limitations. The study focuses on the procurement, use, and logistics of core military equipment including infantry rifles, machine guns, close-combat weapons, hand grenades, entrenching tools, and individual field gear. The research is grounded in primary sources such as military archives, war diaries, operational reports, and memoirs, and is supported by academic works including master's theses, doctoral dissertations, and both national and international scholarly publications. Special attention is given to ammunition expenditure, the recovery and reuse of enemy weapons and equipment, and how these influenced tactical behavior on the front lines. In addition, logistical failures, command and control dynamics, and the supply issues encountered during field fortification efforts are examined in detail. This study ultimately aims to demonstrate the dynamic relationship between military provisioning and battlefield endurance by highlighting how the Turkish infantry sustained a high level of resistance under resource-constrained conditions through institutional coordination and improvisational adaptability on the Çanakkale Front.