Supporting the development of a second-grade classroom's conceptions of multiplication through a hypothetical learning trajectory
İlkokul 2. sınıf öğrencilerinin doğal sayılarla çarpma işlemini kavrayışlarının öğrenme rotası ile desteklenmesi
  1. Tez No: 776010
  2. Yazar: SEMANUR KANDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı, ikinci sınıfta çarpma öğretimi için varsayıma dayalı bir öğrenme rotası ve buna karşılık gelen etkinlik dizisi geliştirmek, test etmek ve revize etmektir. Çalışmanın ikinci amacı ise, ikinci sınıf öğrencilerinin çarpma işlemini kavramsallaştırmaları ile ilgili ortaya çıkan sınıf içi matematiksel uygulamalarını ortaya koymak ve bu uygulamalar doğrultusunda varsayıma dayalı öğrenme rotasına ve öğretim dizisine yönelik düzenlemeler yapmaktır. Bu hedeflere ulaşmak için Gerçekçi Matematik Eğitimi teorisine uygun bir etkinlik dizisi geliştirilmiştir. Bu etkinlik dizisi, tasarım tabanlı araştırma perspektifiyle bir öğretim deneyi ile uygulanmış ve revize edilmiştir. Çalışmanın verileri, Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bir devlet okulunda bulunan bir ikinci sınıftan, sınıf öğretmeni işbirliği ile toplanmıştır. Verilerin toplanması ve analizinde kolektif öğrenmeyi destekleyen ve sosyal ile bilişsel perspektiflerin koordinasyonuna işaret eden Gelişen Bakış Açısı, yorumlayıcı bir çerçeve olarak kullanılmıştır. Sınıf oturumlarının video kayıtları, öğrencilerin yazılı çalışmaları ve araştırmacının alan notları aracılığıyla toplanan veriler, sınıf içi matematiksel uygulamaları oluşturmak için Toulmin'in argümantasyon modelinin uyarlaması ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin çarpma işlemi konusunu kavramsallaştırmalarıyla ilgili beş sınıf içi matematiksel uygulama ortaya çıkmıştır. Çalışmanın öğrenciler, öğretmenler, matematik eğitimi araştırmacıları ve eğitim kaynakları tasarımcıları için hem pratik hem de teorik açıdan önemli çıkarımları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study is to develop, test, and revise a Hypothetical Learning Trajectory and corresponding instructional sequence for teaching multiplication in second grade. The second aim is to document second graders' classroom mathematical practices that emerged related to conceptualizations of multiplication and to use those practices for making revisions to the HLT and the instructional sequence. An instructional sequence was developed in line with Realistic Mathematics Education theory to achieve these goals. This sequence was implemented and revised in a design experiment in a year with a design research perspective. Data were collected from a second-grade classroom in a public school in the Çankaya District of Ankara with the collaboration of the classroom teacher. The emergent perspective, which coordinates social and individual perspectives and supports collective learning, was used as an interpretive framework for data collection and analysis. The data collected through the video recordings of class sessions, students' written works, and the researcher's field notes were analyzed by adapting Toulmin's argumentation model to establish classroom mathematical practices. Five classroom mathematical practices emerged related to students' conceptualizations of multiplication concepts. The study has important implications for students, teachers, mathematics education researchers, and educational resource designers in practical and theoretical ways.