Carl Philipp Emanuel Bach Wg.72, H.425 D minör flüt konçertosunun icra yönünden değerlendirilmesi
Performance evaluation of Carl Philipp Emanuel Bach Wg.72, H.425 flute concerto in D minor
  1. Tez No: 776011
  2. Yazar: NAZMİ ELCİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇİSEM ÖNVER ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bach ailesinin bir ferdi olarak dünyaya gelen C. P. E. Bach, müziğe babası J. S. Bach'dan eğitim alarak başlamıştır. C. P. E. Bach, Barok dönemden Klasik döneme geçişte, yapmış olduğu besteler ile yeni döneme katkı sağlamıştır. Bestelemiş olduğu eserlerinde, flüt konçertolarına ve sonatlarına yer vermiş, flüt repertuvarına önemli eserler bırakmıştır. Kilise müzikleri, senfoniler ve şarkılar da bestelemiştir. Klavye üzerine yazmış olduğu denemelerle, 18.yüzyıl müzikal düşüncesine yenilik getirmiştir. C. P. E. Bach, hayatını müziğe adamış ve yaptığı çalışmalarla Klasik müziğin gelişmesine destek olmuştur. Bu araştırmada, C. P. E. Bach'ın yaşamı, müzik tarihindeki önemi; flütün tarihsel gelişimi ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Flüt ve orkestra için yazdığı Re Minör flüt konçertosunun önemi araştırılmış, karşılaşılacak teknik zorlukların giderilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Born as a member of the Bach family, C. P. E. Bach started his music career by receiving education from his father, J. S. Bach. C. P. E. Bach, during the transition from the Baroque period to the Classical period, he contributed to the new era with his compositions. He included flute concertos and sonatas in his compositions and left important works to his flute repertoire. He also composed church music, symphonies and songs. He contributed to the musical thought of the 18th century with his essays on the keyboard. C. P. E. Bach here life to music and supported the development of Classical music with her work. In this study, the life of C. P. E. Bach, its importance in the history of music; The historical development and structural features of the flute were examined. The importance of the flute concerto in D Minor he wrote for flute and orchestra has been researched, and suggestions have been presented to overcome the technical difficulties to be encountered.