Carl Philipp Emanuel Bach'ın 'La Minör Flüt Konçertosu H 431, Wq.166' adlı eserinin icra ve teknik açıdan incelenmesi
Performance and technical analysis of Carl Philipp Emanuel Bach's Flute Concerto in A minor, H 431, Wq.166
- Tez No: 948366
- Danışmanlar: DOÇ. ASLIHAN AND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Carl Philipp Emanuel Bach'ın La minör Flüt Konçertosu H.431 (Wq.166) adlı eserini teknik ve icra yönünden incelemeyi amaçlamaktadır. On sekizinci yüzyılın ortalarında yazıldığı düşünülen bu konçerto, Empfindsamer Stil (Duygulu Üslup) anlayışının belirgin izlerini taşımakta olup dönemin müzikal dönüşümünü yansıtan önemli bir örnek olarak değerlendirilmektedir. Eser metninde, eserin tarihsel bağlamı ve bestecinin biyografik özellikleri temel alınarak, teknik yapı ve icra pratikleri detaylı şekilde ele alınmıştır. Konçertonun her bölümüne yönelik analizlerde flüt tekniği, artikülasyon, nüans, nefes planlaması ve müzikal anlatım gibi unsurlar ön planda tutulmuştur. Ayrıca, dönemin üslubuna uygun bir icranın nasıl olması gerektiği sorusuna yanıt aranmıştır. Bu bağlamda yapılan analizler, C. P. E. Bach'ın eserinin yalnızca dönemsel değil, aynı zamanda günümüz flütçüleri için de öğretici ve ilham verici bir kaynak niteliği taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Flute Concerto in A minor, H.431 (Wq.166) by Carl Philipp Emanuel Bach in terms of technique and performance. Composed around the mid-eighteenth century, this concerto reflects the characteristics of the Empfindsamer Stil (Sensitive Style) and is considered a significant example of the musical transformation of its era. Within the written work, the historical context of the piece and the biographical aspects of the composer are addressed, with a detailed focus on its technical structure and performance practices. Each movement is analyzed with emphasis on flute technique, articulation, dynamics, breath planning, and musical expression. Furthermore, the study explores how a stylistically faithful performance can be achieved in accordance with the aesthetics of the period. These analyses demonstrate that C. P. E. Bach's concerto serves not only as a reflection of its time, but also as an instructive and inspiring source for contemporary flutists.