Karate ve yüzme branşındaki elit sporcuların yaralanmaya yönelik kaygı düzeylerinin yaratıcılıkları üzerindeki etkisi
The effect of injury anxiety levels on creativity of elite athletes in karate and swimming
  1. Tez No: 776026
  2. Yazar: NESLİHAN ÇALIŞKAN ŞERİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma kapsamında karate ve yüzme branşındaki elit sporcuların yaralanmaya yönelik kaygı düzeyleri ile yaratıcılıkları incelenmiştir. Bu doğrultuda araştırma kapsamında nicel araştırma yönteminden yararlanılmış olup ilişkisel tarama modeli temel alınmıştır. Çalışmanın evrenini elit düzeydeki karate ve yüzme sporcuları oluşturmaktadır. Örneklem belirlenirken gönüllülük esas alınmış olup, seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 176 sporcu yer almıştır. Çalışmada verilerin toplanması için Kişisel Bilgi Formu, Ne Kadar Yaratıcısınız – Yaratıcılık Ölçeği ve Spor Yaralanması Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde SPSS 25,00 programı kullanılmıştır. İkili gruplar arasında anlamlı fark olup olmadığının belirlenebilmesi için Mann Whitney U testi; 2'den fazla grup arasında anlamlı fark olup olmadığının belirlenebilmesi için Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Spor yaralanması kaygısı ile yaratıcılık arasındaki ilişkinin tespiti için de Spearman Korelasyon testi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda yaratıcılık üzerinde yalnızca eğitim durumunun etkili bir faktör olduğu belirlenmiştir. Spor yaralanması kaygısı üzerinde ise cinsiyet, yaş, branş, milli sporcu olma durumu, yaralanma durumu, BKİ, aktif spor yapma yılı değişkenlerinin etkili faktörler olduğu görülmüştür. Ancak spor yaralanması kaygısının yaratıcılık üzerinde etkili bir faktör olmadığı, aralarında herhangi bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, the anxiety levels and creativity of elite athletes in karate and swimming were examined. In this direction, the quantitative research method was used within the scope of the research and the relational survey model was taken as the basis. The universe of the study consists of elite karate and swimming athletes. While determining the sample, voluntariness was taken as the basis, and 176 athletes determined by the random sampling method took part. Personal Information Form, How Creative Are You – Creativity Scale and Sports Injury Anxiety Scale were used to collect data in the study. SPSS 25.00 program was used in the analysis of the data obtained within the scope of the research. Mann Whitney U test to determine whether there is a significant difference between the two groups; The Kruskal Wallis test was used to determine whether there was a significant difference between more than 2 groups. Spearman Correlation test was used to determine the relationship between sports injury anxiety and creativity. As a result of the analyzes made, it was determined that only educational status was an effective factor on creativity. Gender, age, branch, being a national athlete, injury status, BMI, active sports years were found to be effective factors on sports injury anxiety. However, it has been determined that sports injury anxiety is not an effective factor on creativity and there is no relationship between them.