الصفة المشبهة ومبالغة اسم الفاعل دراسة تحليلية مقارنة وتعليمية
Arapçadaki sıfat-ı müşebbehe ve mübalağalı ism-i fail konuları arasında eğitsel ve analitik bir karşılaştırma
  1. Tez No: 776059
  2. Yazar: NOUR AL ALİ AL HAMMO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Arapça cümlelerde sıfat-ı müşebbehe ile mübalağalı ism-i fail kalıplarının kullanımları arasında karşılaştırmalı bir inceleme yapılmıştır. Bilindiği gibi bu sarf biçimleri belirgin bir benzerliğe sahiptir. Anadili Arapça olmayanlar (Arapça konuşmayanlar) söz konusu kalıpların benzeşmesinden dolayı okudukları metni anlamlandırma bağlamında çeşitli sorunlara maruz kalabilmektedir. İlgili çekim ve formlar çerçevesinde görülen karışıklığı gidermek üzere araştırmamızın ikinci bölümünde sıfat-ı müşebbehenin tanımı yapılmış, cümlede üstlendiği işlevlere değinilmiş, ondan kelime türetme usulleri açıklanmıştır. Aynı şekilde mübalağalı ism-i fail kalıpları üzerinde durulmuş, cümledeki görevleri bildirilmiştir. Üçüncü bölümde ism-i fail ve sıfat-ı müşebbehe arasındaki anlam ve gösterge farkı incelenmiş, şiir ve nesir örnekleriyle, sarf ve nahiv alimlerinin değerlendirmeleriyle yorumlanmıştır. Dördüncü bölümde anadili Arapça olmayan öğrencilere sıfat-ı müşebbehe formlarının öğretiminde başvurulacak teknikler, kavram haritası ve dil oyunları ortaya konmuştur. Eğiticilerin hazırlayacakları çok sayıda alıştırma aracılığıyla sınıfta mübalağalı ism-i fail örneklerini hedef kitlesine aktarma ve anlatma yöntemi de belirtilmiştir. Araştırmamızın bitiminde ulaşılan bazı sonuç ve öneriler ise şu şekildedir: 1- Dil tabloları ve kavram haritaları hazırlanarak sıfat-ı müşebbehe ve mübalağalı ism-i fail konuları açıklanmalı, derslerin anlaşılırlık seviyesinin artması için çok sayıda örnek kullanılmalıdır. 2- Benzer kalıplardaki anlam farklarını belirtmek üzere sıfat-ı müşebbehe ve mübalağalı ismi fail biçimlerine dair Arap Dili fakültelerinde okutulacak özel bir sözlük hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to clarify the difference between the uses of Al-Sifatu'l-Musabbahatu and Mubalagatu Ismi'l-Fail in the Arabic sentence. In order to clarify this confusion, these morphological formulas contain a clear similarity in many cases, and this similarity puts the learner of Arabic at a loss when understanding the reading of the text. The second chapter of this study came to introduce Al-Sifatu'l-Musabbahatu, how it is derived and its function in the Arabic sentence, and what are the differences and similarities between it and some of the forms of Mubalagatu Ismi'l-Fail, as well as the explanation of the second chapter how to derive the Mubalagatu Ismi'l-Fail and its function in the Arabic sentence. The third chapter came to clarify the semantic differences for each of the form of Al-Sifatu'l-Musabbahatu and Mubalagatu Ismi'l-Fail, through the different texts of poetry and prose, and the sayings of the pure grammar scholars in these two morphological forms. As for the fourth chapter, it explained how to teach these two forms to students of the Arabic language, and explained about the use of language games in teaching the Al-Sifatu'l-Musabbahatu, as well as the use of concept maps, and also explained how it is possible to teach the forms of the Mubalagatu Ismi'l-Fail in the classroom through many exercises that it prepares teacher to his students. The recommendations of this study were: 1- Creating linguistic tables or knowledge maps that include the lessons of the Al-Sifatu'l-Musabbahatu and Mubalagatu Ismi'l-Fail, with illustrative examples. 2- Creating a special dictionary for the difference between the denotation of vocabulary with common morphological weights between the Al-Sifatu'l-Musabbahatu and Mubalagatu Ismi'l-Fail, and it is printed and approved among all Arabic language faculties in the world.