A forward prediction based out of sequence measurement processing method for kalman and İMM filtering
Kalman ve IMM filtreleme için ̇ileriye yönelik tahmin tabanlı sıra dışı ölçüm işleme yöntemi
  1. Tez No: 776062
  2. Yazar: OZAN EREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT ORGUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Aynı hedeften elde edilen ve gecikmeli iletişim nedeniyle elde edilme sırasına göre işlem merkezine ulaşmayan (yani sıra dışı) ölçümlerin işlenmesi, hedef takip uygulamalarında zorlu bir (OOSM) problemdir. Bu probleme özel bir önem verilmezse, takip kalitesi artmak yerine düşebilir. Bu nedenle, bu tez doğrusal Gauss sistemleri için ileri tahmin tabanlı OOSM işleme yöntemleri ve bunların atlamalı Markov doğrusal sistemleri için genişletilmesi üzerine odaklanmıştır. Bu yöntemlerin ana fikri, OOSM'yi içeren geçmiş bir hedef izinin ileriye dönük tahmin edilen bir versiyonunu güncel hedef iziyle birleştirmektir. Doğrusal Gauss sistemleri için önerilen yöntemler arasında en iyi performans göstereni, mevcut çözümlere yakın performans göstermesi ve onlarla benzer hesaplama maliyeti ve veri depolama gereksinimlerine sahip olması nedeniyle tercih edilebilir bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Atlamalı Markov doğrusal sistemler söz konusu olduğunda da, önerilen en iyi performans gösteren yöntem, füzyon adımında kullanılan optimizasyon parametresinin kayda değer bir performans düşüşü yaşamadan hesaplama maliyetini düşürmek adına daha küçük seçilebildiği pratik uygulamalar için iyi bir seçenek gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Processing measurements from the same target which arrive at the processing center not in the order they were obtained (i.e., out of sequence) due to delayed communications is a challenging (OOSM) problem in target-tracking applications. If this problem is not given special care, the quality of the tracking may degrade rather than improve. Therefore, this thesis is focused on the study of forward prediction based OOSM processing methods for linear Gaussian systems and their extension for jump Markov linear systems. The main idea of these methods is to fuse a forward-predicted version of a past target track which incorporates the OOSM, with the current track. Among the proposed methods for linear Gaussian systems, the best-performing one turns out to be a preferable option since it performs close to existing solutions and has similar computational cost and data storage requirements with them. In the case of jump Markov linear systems, as well, the best-performing proposed method seems to be a good option for practical applications when the optimization parameter used in its fusion step can be chosen smaller to reduce the computational cost without experiencing a considerable performance degradation.