Ana dili Arapça öğretiminde sosyal medyanın rolüne dair öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri
Student and academician opinions on the role of social media in teaching Arabic to non-native students
- Tez No: 776064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal medyanın, ana dili Arapça olmayan öğrencilere Arapça öğretimindeki rolüne dair öğretim elemanı ve öğrencilerin görüşlerini tespit edip kıyaslamaktır. Çalışma nitel bir araştırma olup, betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini çeşitli sosyal medya platformları ve Adıyaman, Dicle, Gazi ve İstanbul üniversitesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, bu üniversitelerde çalışan öğretim elemanları ve bu üniversitelerde Arapça öğrenimi gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın verileri sosyal medyanın Arapça öğretimindeki olumlu ve olumsuz yönlerine ilişkin hazırlanan ve uygulanan anket neticesinde elde edilmiştir. Birinci bölümde sosyal medyanın insan hayatındaki yeri ele alınmıştır. İkinci bölümde medya kavramı, medyanın önemi, çeşitleri ve tarihi seyrine ilişkin bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Arapça öğreniminde yararlı olabilecek çeşitli sosyal medya platformları derlenmiş ve sosyal medyanın olumlu ve olumsuz yönlerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde saydığımız üniversitelerdeki öğretim elemanlarına ve öğrencilere uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Son bölümde ise, araştırmanın sonuçları ve önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify and compare the opinions of instructors and students about the role of social media in teaching Arabic to non-native students of Arabic.. The study is a qualitative research and descriptive analysis method was used. The universe of the research consists of various social media platforms and Adıyaman, Dicle, Gazi and İstanbul universities. The sample of the research consists of faculty members working in these universities and students studying Arabic at these universities. The data of this study were obtained as a result of the questionnaire prepared and applied on the positive and negative aspects of social media in teaching Arabic. In the first section, the place of social media in human life is discussed. In the second section, information about the concept of media, the importance of the media, its types and historical course are given. In the third section, various social media platforms that can be useful in learning Arabic have been compiled and the positive and negative aspects of social media have been mentioned. In the fourth section, the data obtained as a result of the questionnaire applied to the instructors and students in universities mentioned were evaluated. In the last section, the results and recommendations of the research are presented.