Okul yöneticilerinin öğretimsel liderliği ile zümre öğretmenlerinin iş birliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Exploring the relationship between instructional leadership of school administrators and collaboration of group teachers
  1. Tez No: 776087
  2. Yazar: GÜRCÜ MERVE BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları ile zümre öğretmenlerinin iş birliği arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan bu araştırma nicel olarak korelasyonel modelde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, Ankara ilinin merkez ilçelerinde resmî ilkokul ve ortaokullarda görev yapan 403 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcılar kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir.“Öğretim Liderliği Davranışları Ölçeği”ve“Zümre Öğretmenlerinin İş Birliği Düzeyini Belirleme Ölçeği”kullanılarak araştırmadaki veriler elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, değişkenlerde bazı demografik değişkenlere göre farklılaşma olup olmadığının belirlenmesinde T-Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada, öğretmenlere göre okul yöneticileri öğretimsel liderlik davranışlarını yüksek düzeyde göstermektedir. Zümre öğretmenler arasındaki iş birliği davranışları da yüksek düzeyde saptanmıştır. Okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları ile zümre öğretmenlerin iş birliği davranışları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi sonucuna göre, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları, zümre öğretmenler arası iş birliğini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordamaktadır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak okul yöneticilerinin uygun ortam ve bireysel destek verdiğinde zümreler arası iş birliğini geliştireceği düşünülmektedir. Okul yöneticilerinin zümre faaliyetlerine liderlik yapmasının; yönetici ve öğretmenlere iş birliği ve grup çalışması konularında mesleki eğitimlerin düzenlenmesinin sürece katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmanın farklı paydaş görüşleri dâhil edilerek nitel ve karma yöntemlerle tekrar edilmesinin alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research, which explores the collaboration behaviors among the group teachers according to the instructional leadership behaviors of the school administrators, was designed in a quantitative correlational model. The sample of the study consists of 403 teachers working in public primary and secondary schools in the central districts of Ankara, determined by the easily accessible sampling method. The data in the research were obtained by using the“Instructional Leadership Behaviors Scale”and“ Teachers Collaboration Level Determination Scale ”. Descriptive statistics were used in the analysis of the data, T-Test, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient and Hierarchical Regression Analysis were used to determine whether or not there was a differentiation in the variables according to some demographic variables. In the study, it was concluded that according to the teachers, the instructional leadership behaviors of the school administrators were at high level. It was reached that the collaboration behaviors among the group teachers were at a high level. A positive and significant relationship was found between the instructional leadership behaviors of school administrators and the collaboration behaviors of group teachers. According to the regression analysis results, the instructional leadership behaviors of the school administrators predict the collaboration between the group teachers. Based on these data, it is thought that if school administrators provide appropriate environment and individual support, collaboration among group teachers will develop. It is thought that school administrators' leadership in group activities and occupational training of administrators and teachers on collaboration and group work will contribute to the process. It is thought that repeating the research with qualitative and mixed methods by including different stakeholders views will contribute to the field.