Sınıf öğretmenlerinin kodlama ve robotik algılarının metafor analizi yöntemi ile belirlenmesi
Determination of classroom teachers' coding and robotic perceptions by metaphor analysis method
- Tez No: 776105
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı İlkokul sınıf öğretmenlerinin robotik kodlama konusundaki metafor algılarını ve robotik kodlama eğitimini sınıflarında uygulayan sınıf öğretmenlerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırma nitel bir durum çalışmasıdır. Çalışma grubunun seçiminde, nitel araştırma geleneği ile ortaya çıkan amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme formları için maksimum çeşitlilik örnekleme, açık uçlu görüşme soruları için ise ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde MEB'e bağlı devlet kurumlarında görev yapan 200 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Sınıf öğretmenlerinin belirlenmesinde çalıştıkları kurumların alt, orta ve üst başarı düzeyindeki okullar olmasına dikkat edilmiş ve okullardan rastgele şekilde sınıf öğretmenleri seçilerek çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışmada nitel verilerin toplanabilmesi amacı ile iki bölümden oluşan görüşme formları kullanılmıştır. Görüşme formlarının hazırlanmasında uzman görüşleri alınmıştır. Öğretmenlerin demografik bilgileri, robotik kodlama hakkında ne düşündükleri, robotik kodlama eğitimi için kullanılan uygulamalara ve setlere yönelik düşüncelerini belirlemek amaçlı verileri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu, robotik kodlama eğitimini sınıflarında uygulayan öğretmenlere açık uçlu görüşme formu hazırlanmıştır. Sınıf öğretmenlerine yarı yapılandırılmış görüşme formuyla ile yöneltilen 5 sorudan 4'ünde, kodlama eğitimi, robotik setlerle verilen eğitim, kodlama eğitiminde kullanılan platformlar ve robotik setler konularında oluşturulan metaforlar incelendiğinde f:57 değeri ile oyuncak, f:42 değeri ile oyun metaforlarının dört soruda da en çok frekans değeri ile ön plana çıktığı görülmüştür. Kategoriler üzerinden oluşturulan metaforlar incelendiğinde ise f:74 değeri ile araç kategorisi, f:55 değeri ile algoritma kategorisi, f:37 değeri ile ihtiyaç kategorilerinin ön plana çıktığı görülmüştür. Bu veriler ışığında öğretmenlerin robotik kodlama eğitimlerini, setlerini ve platformlarını oyun ve oyuncağa benzettiği görülmektedir. Ayrıca kategorilerden ve görüşmelerden yola çıkarak robotik kodlamanın öğretmenler tarafından bir ihtiyaç olarak görüldüğü ve bu ihtiyacı karşılamak için bir araç olarak görüldüğü, öğrencilere algoritmik düşünme becerisini geliştirilmesi için kullanılabileceği görülmektedir. Robotik Kodlama etkinliklerini sınıflarında uygulayan sınıf öğretmenlerine açık uçlu görüşme formuyla yöneltilen sorulardan yola çıkarak öğretmenlerin robotik kodlamayı geleceğimiz ve günümüz için önemli bulduğu, robotik kodlamanın farklı gelişim alanlarını desteklediği ve 21.yy becerilerini kazandırdığı yönünde görüş bildirdikleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kodlama eğitimini sınıflarında uygularken yaşadıkları güçlüklerin daha çok maddiyat kaynaklı olduğu, bazı okulların robotik kodlama eğitimleri için donanımsız olduğu, internetin ve bilgisayar laboratuvarının bulunmadığı belirtilmiştir. Öğretmenlerin kodlama eğitimi konusunda lisans düzeyinde herhangi bir eğitim almadığı, mezuniyet sonrası kendi çabaları ve istekleri doğrultusunda özel ve hizmet içi eğitimlere katıldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the metaphor perceptions of primary school classroom teachers about robotic coding and the views of classroom teachers who apply robotic coding education in their classrooms. The research is a qualitative case study. In the selection of the study group, the purposeful sampling method, which emerged with the tradition of qualitative research, was used. Maximum variation sampling was used for semi-structured interview forms, and criterion sampling method was used for open-ended interview questions. The study group of the research consists of 200 classroom teachers working in state institutions affiliated to the Ministry of National Education in Ankara in the 2020-2021 academic year. In the determination of primary school teachers, attention was paid to the fact that the institutions they work in were low, middle and high achievement schools, and a study group was formed by randomly selecting classroom teachers from schools. In the study, interview forms consisting of two parts were used in order to collect qualitative data. Expert opinions were taken in the preparation of the interview forms. A semi-structured interview form was prepared to collect data to determine the demographic information of the teachers, what they thought about robotic coding, and their thoughts on the applications and sets used for robotic coding training, and an open-ended interview form was prepared for the teachers who applied the robotic coding training in their classrooms. When the metaphors created on the subjects of coding education, training given with robotic sets, platforms used in coding education and robotic sets were examined in 4 of the 5 questions asked to the classroom teachers with a semi-structured interview form, the f:57 value was found to be toys, and the f:42 value was found to be game metaphors in all four questions. It was seen that the frequency value came to the fore the most. When the metaphors created over the categories are examined, it is seen that the vehicle category with the value of f:74, the algorithm category with the value of f:55, and the need categories with the value of f:37. In the light of these data, it is seen that teachers liken their robotic coding training, sets and platforms to games and toys. In addition, based on the categories and interviews, it is seen that robotic coding is seen as a need by teachers and as a tool to meet this need, and it can be used to develop students' algorithmic thinking skills. Based on the questions asked with open-ended interview form to the classroom teachers who implement Robotic Coding activities in their classrooms, it has been determined that the teachers have stated that robotic coding is important for our future and today, that robotic coding supports different development areas and provides 21st century skills. It has been stated that the difficulties experienced by teachers while applying coding education in their classrooms are mostly due to financial resources, some schools are not equipped for robotic coding training, and there is no internet and computer laboratory. It was observed that the teachers did not receive any training at the undergraduate level on coding education, and after graduation, they participated in private and in-service trainings in line with their own efforts and wishes